ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 21:12

Almanya'nın en eski partisi 150. yıldönümünü kutluyor


Almanya’nın en eski siyasi partisi konumundaki Sosyal Demokrat Parti (SPD), bu yıl kuruluşunun 150. yıldönümü kutluyor.

Avrupa’nın işçi sınıfına dayanan en köklü partilerinden biri olan SPD, 23 Mayıs’ta 150 yıl önce temellerinin atıldığı Leipzig’de kutlama yapacak. Joachim Gauck, Angela Merkel başta olmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande gibi 10 ülkenin yöneticileri, 80 ülkeden 300’den fazla uluslararası üst düzey siyasilerin programa gelmesi bekleniyor. Toplam bin 600 davetlinin katılımıyla gerçekleşecek 150. yıldönümü kutlamaları, sosyal demokratların genel başkanı Sigmar Gabriel’e göre Almanya’da düzenlenen ‘yılın en büyük uluslararası siyasi programı’ olmaya aday.

1863 YILINDA KURULDU

SPD’nin temeli, 23 Mayıs 1863 yılında temeli Leipzig kentinde Ferdinand Lassalle tarafından Alman İşçi Birliği’ni (ADAV) kurmasıyla atılmıştı. Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SDAP), Ağustos 1869 yılında August Bebel ve Wilhelm Liebknecht tarafından Eisenach’da kuruldu. ADAV ile SDAP’ın 1875 yılında birleşmesiyle kurulan Sosyalist İşçi Partisi’nin ismi 1890’da Almanya Sosyal Demokrat Partisi olarak değiştirilmişti. SPD Genel Başkanı Gabriel, partisinin ‘Avrupa kıtasının en eski demokratik partisi’ olduğunu belirterek “SPD, hürriyet ve demokrasi için öncülük yaptı” diyor.

KRALLIKTAN CUMHURİYETE GEÇİŞİ SAĞLADI

SPD, 1933 yılında iktidara gelen Nazilerin ‘Yetki Yasası’nı imzalamayan tek parti’ olarak ismini tarihe yazdırmıştı. Weimar Cumhuriyeti döneminde bir çok kez hükümet ortağı olan SPD, Friedrih Ebert’in 1919’da devlet başkanı olmasıyla ülkenin ilk cumhurbaşkanını çıkartmıştı.

50 YILDA ÜÇ BAŞBAKAN, İKİ CUMHURBAŞKANI ÇIKARDI

‘Halk partisi’ olarak anılan SPD, 22 Eylül’de yapılacak genel seçimlerden sonra yeniden hükümete gelmek istiyor. SPD hükümete geldiği takdirde Willy Brandt (1969-1974), Helmut Schmidt (1974-1982) ve Gerhard Schröder’den(1998-2005) sonra Almanya’nın dördüncü SPD’li Başbakanı Peer Steinbrück olacak. Üç başbakanın yanı sıra şimdiye kadar SPD iki Cumhurbaşkanı çıkardı: Gustav Heinemann (1969-1974) ve Johannes Rau (1999-2004).

SPD BİRİNCİ PARTİ OLAMASA DA HÜKÜMETİ KURABİLİR

Son istatistiki verilere bakıldığı takdirde SPD’nin bu yıl seçimleri kazanması zor ama imkansız değil. Emnid araştırma enstitüsünün verilerine göre Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 39, SPD yüzde 26, Yeşiller yüzde 15, Sol Parti yüzde 7 oy aldı. Diğer partiler yüzde 5’lik barajın altında kaldı. Emnid’in sonuçlarına göre Kırmızı-Yeşil hükümet için gerekli oy çoğunluğu mevcut. Ancak Hür Demokrat Parti’nin meclise girmesi halinde koalisyon hesapları tekrar karışacak.

SON YILLARDA ÜYELERİNİN YARISINI KAYBETTİ

Agenda 2010’dan dolayı üye sayısı bir milyondan 500 binlere düşmesine rağmen SPD hala en çok üyeye sahip olan parti konumunda. Buna rağmen uzmanlara göre SPD, ‘halk partisi’ olmaktan çıkmakla karşı karşıya. Bunu önlemek için Almanya’nın en eski partisine sosyal konulara ağırlık vererek ‘özüne’ dönmesi öneriliyor. SPD’nin 150. yıldönümünü “İyi ülke kendiliğinden oluşmaz” başlığı altında düzenlemesi göz önünde bulundurulduğunda bu sloganın altının doldurulması umuluyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER