ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 15:21

Almanya'nın en az sevilen siyasetçileri


Almanya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) son kamuoyu anketlerinde yaşadığı çöküşün ardından yönetim kademesindeki iki siyasetçisi de ülkenin en sevilmeyen politikacıları çıktı. Bunlardan biri bir kadın gazeteciyi taciz eden ve “cinsiyetçilik” suçlamasıyla gündeme gelen Rainer Brüderle oldu.

FDP’nin listebaşı adayı Rainer Brüderle’nin partisinin iktidar şansını törpülediğini düşünen seçmenlerin oranı yüzde 51'e yükseldi. Son kamuoyu anketlerinde FDP Federal Meclis Grup Başkanı Rainer Brüderle’den bile az sevilen liberal politikacı ise FDP Genel Başkanı Philipp Rösler oldu.

ARD’nin seçim trendlerini belirlemek için yaptığı son anketlerde, Aşağı Saksonya seçimlerinde elde ettiği başarıya rağmen liberallerin ülke genelindeki popülaritesinin yüzde 4'e düştüğü belirlendi. Anketlerde asıl dikkat çeken olumsuz gelişme ise FDP lideri Rösler ile listebaşı adayı Brüderle’nin partilerinin iktidar şansını yok ettiğini düşünen seçmen oranının yüzde 51 çıkması ve sadece yüzde 32′lik bir seçmen kitlesinin aksi yönde kanaat belirtmesi oldu.

Stern dergisinin kadın muhabirini taciz ettiği iddiasıyla imajı yerle bir olan Rainer Brüderle’nin seçmen nazarındaki seçilebilirlik oranı ocak ayına göre yüzde 9 azalarak yüzde 28′e geriledi. Ondan daha kötü durumda olan Philipp Rösler’in popülaritesi ise yüzde 5 azalarak yüzde 22′ye düştü.

OY KAYBINA RAĞMEN CDU BİRİNCİ PARTİ

Diğer yandan yüzde 2 oy kaybına uğradığı anlaşılan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) yüzde 40'a gerilemesine rağmen yine de diğer partiler arasında birinci çıktı. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 27'deki seyrini korurken, Yeşiller Partisi’nin oy oranı bir miktar iyileşerek yüzde 15'e ulaştı. Sol Parti ise yine yüzde 6′da kalırken, Korsanlar Partisi’nin oy oranı yüzde 4'e yükseldi, ancak barajın altında kalmaktan kurtulamadı.

EN SEVİLEN SİYASETÇİ BAŞBAKAN MERKEL

Halkın yaptığı işlerden en çok memnun olduğu siyasetçi Başbakan Angela Merkel oldu. Popülaritesi yüzde 6 artan CDU lideri böylelikle anketlerde yüzde 71'e ulaşmış oldu. Merkel’i yüzde 63 ile Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble (CDU) takip ederken, onu da her ikisi de yüzde 57′ye ulaşan Kuzey Ren Vestfaly Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft (SPD) ile CDU’lu Savunma Bakanı Thomas de Maiziere izledi.

PEER STEINBRÜCK BEKLENENİ VERMEDİ

Ana muhalefet partisi SPD’nin Federal Meclis Grup Başkanı Frank-Walter Steinmeier’den memnun olan seçmenlerin oranı yüzde 53 çıkarken, parti lideri Sigmar Gabriel yüzde 42′de kaldı ve bir türlü istenen popülariteye ulaşamayan başbakan adayı Peer Steinbrück ise yüzde 37′den fazlasını elde edemedi.

ADAYLAR DOĞRUDAN SEÇİLSE NE OLURDU?

Başbakanın doğrudan seçilmesi halinde kime oy verileceği sorusuna ise seçmenlerin yüzde 59'u “Angela Merkel” cevabını verdi. Başbakan Merkel böylece en yakın rakibi olan Steinbrück’e ile farkı 31 puana çıkarırken, geçen aya göre de yüzde 4 artış elde etti. SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück ise 2 puan kayıpla yüzde 28'e geriledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER