ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 23:56

Almanya'dan PKK'ya silah yardımı açıklaması

Almanyadan PKKya silah yardımı açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı, "PKK'ya silah yardımı" konusunda açıklama yaptı.


 Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Almanya'nın PKK'ya silah yardımı yapacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak, ''PKK, Türkiye'yi yeni bir şiddetle tehdit ettiği müddetçe bunun sorusu bile olmaz'' dedi.

Steinmeier, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da kullanıcıların sorularını yanıtladı. Steinmeier, Yeşiller Partisi'nin İç Politika Sözcüsü Volker Beck'in sorduğu ''Almanya'nın terör örgütü PKK'nın silahlandırması ne kadar doğru?'' sorusuna cevaben, ''PKK, Türkiye'yi yeni bir şiddetle tehdit ettiği müddetçe bunun sorusu bile olmaz'' dedi.

Steinmeier, Ebola virüsüyle ilgili bir soruya da Almanya'nın da diğer ülkeler gibi buna karşı hazır olmadığını belirterek, ''Hiç kimse tam hazır değildi. Biz de diğer ülkelerde. Ancak bundan sonra elimizden geleni yapacağız'' ifadesini kullandı.

Bir kullanıcının Steinmeier'e hitaben yazdığı ''Yakın zamanda Suudi Arabistan'a gittiniz. İnsanların kafalarını kesen böyle bir ülkeyle neden kooperasyon yapılıyor bu çok mu önemli'' soruya, Dışişleri Bakanı Steinmeier, ''Suudi Arabistan bölgede çok etkisi olan bir ülke. Ortadoğu'daki çatışmalarla başa çıkma konusunda hiçbir yol Suudi Arabistansız olamaz'' cevabını verdi.

Almanya'da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, Almanya'nın IŞİD'le mücadele çerçevesinde PKK'ya silah yardımı yapıp yapmayacağı konusunda Spiegel Online internet sitesine açıklamada  ''Başka grupların da desteklenmesi konusunda kapıyı kapatamam. Tabii bu Türkiye'ye rağmen olacak bir konu değil onunla yapılabilir. Bu, PKK'nın desteklenmesi için de geçerli'' ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER