ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 12:40

Almanya'dan PKK'ya destek kapısı

Almanyadan PKKya destek kapısı

Almanya'nın PKK'ya silah yardımı konusundaki tavrı değişmeye başlayabilir. Federal Parlamento Başkanı Volker Kauder, Kürt gruplara da silah gönderilebileceğini söyledi.


IŞİD'e karşı savaşta PKK'ya silah yardımına karşı çıkan Almanya'da, silah yardımının yapılabileceği konusunda sesler yükselmeye başladı.

Spiegel Online'e konuşan Hristiyan Birlik Partileri Federal Parlamento Başkanı Volker Kauder, ilk kez PKK'ya da silah gönderilebileceğinden söz etti. Başbakan Angela Merkel'in en yakınındaki kişilerden biri olarak bilinen Kauder, IŞİD'e karşı savaşta, Peşmerge güçlerinin dışında, PKK da dahil, diğer Kürt gruplara da silah gönderilebileceğini söyledi.

"PKK'nın desteklenmesi"

Derginin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Volker Kauder, "Türkiye'nin PKK ile ne tür problemleri olduğunu biliyorum. Ancak, dünya için giderek büyük tehlike haline gelen IŞİD'in sınır bölgesindeki kentleri ele geçirmesini izlemek çözüm değil. Başka grupların da desteklenmesi konusuna kapıyı açık tutuyorum." dedi.

Kauder, bu desteğin Türkiye'ye rağmen değil,Türkiye ile  birlikte yapılabilecek bir durum olduığunu belirtti. Konuşmasında yer verdiği "başka gruplar" vurgusuna açıklık getiren Klauder, desteğin kapsamında PKK'nında olduğunu açıkladı.

Kauder, "Buna PKK'nın desteklenmesi konusu da dahil. Tabiki, tüm silah yardımında risk vardır. Gönderilen silahların yüzde yüz istenilen yere gideceğinin garantisi yok. Ancak IŞİD durdurulmazsa, risk çok daha büyük" diye konuştu.

Taraf vurgusu ile ne denmek istiyor?

Kauder, "PKK'nın hala Avrupa ülkeleri açısından terör örgütü statüsünde olduğu" sorusuna ise, "Bütün taraflar,-Türkiye dahil- barış görüşmelerini sürdürmeli. Bundan herkes kazançlı çıkacak. Şu anda en büyük tehlike, insanlık dışı uygulamar yapan IŞİD" yanıtını verdi.

 Kauder: PKK mevzilerini bombalaması kabul edilemez

Türkiye'nin Suriye'den gelen sığınmacılara kapılarını açmasını takdirle karşıladığını belirten Volker Kauder, "Ancak Türkiye'nin sınırdan IŞİD militanlarının geçmesine sıkı önlem almaması ki,-Gelen kimi bilgilere göre, Türkiye tarafından giren IŞİD militanları, Kobani'den kaçmak isteyenleri engelliyor- ve PKK mevzilerini bombalaması kabul edilemez. Bu konuda acilen NATO nezdinde ortağımızla konuşmalıyız. Şu anda her an NATO müdahalesini gerektirecek bir noktadayız. Suriye sınırında Alman silahları bulunuyor" dedi.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER