ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 20:50

Almanya'dan oy kullanıcaklar dikkat

Almanyadan oy kullanıcaklar dikkat

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'de ilk turu 10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 31 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında oy kullanabilecek.


Alman Hükümeti ile yapılan anlaşma gereği Almanya'da 7 yerde seçim sandıkları kurulacak. Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nde, Essen ve Münster Başkonsolosluğu bölgesinde yaşayan vatandaşlar Essen Fuar Merkezi'nde oy verecekler. Olası seçim kuyruklarını önlemek amacıyla randevu sistemi ile oy kullanılacağını hatırlatan Müsnter Başkonsolosu Nafi Cemal Tosyalı, seçimlere ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Kaydınızı kontrol etmeyi unutmayın

Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmayanların oy kullanamayacağını hatırlatan Başkonsolos Tosyalı, vatandaşların www.ysk.gov.tr adresinden kayıtlarını sorgulamalarını istedi. 2 Temmuz'a kadar adres bildirimi yapılabileceğine vurgu yapan Tosyalı, 9 Temmuz'a kadar asılı kalacak seçmen kütüklerine de itirazların yapılabileceğini söyledi.

Randevuyu kaçırmayın

Seçimlerde oy kullanabilmek için 21-25 Temmuz'da YSK'nın internet sayfasından randevu alınması gerekiyor. Sandık başında yığılmaları önlemek amacıyla bu yola başvurulduğunu kaydeden Başkonsolos Tosyalı,Essen ve Münster bölgesinde oy hakkına sahip yaklaşık 240 bin vatandaşımız bulunuyor. Essen Grugahalle'de kurulacak 78 sandıkta, günde 7 bin 500 kişinin oy kullanılması hesaplanarak planlama yapıldı. Sandık başında yığılmaları önlemek için alınması zorunlu olan randevular dışında oy kullanamayacak. Vatandaşlarımız mutlaka randevu günü ve saatinde oy kullansın. Asla bunun dışında oy kullanılması mümkün değil diye konuştu. Yurtdışında ilk kez oy kullanılacağına vurgu yapan Nafi Cemal Tosyalı, vatandaşlara seslenerek, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER