ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2014 Salı 15:10

Almanya'dan İsrail'e tepki!

Almanyadan İsraile tepki!

Almanya, İsrail'in yeni yerleşim yerleri inşa etmek üzere Batı Şeria'da Filistin köylerine ait geniş bir araziye el koymasına tepki gösterdi.


Almanya, İsrail'in yeni yerleşim yerleri inşa etmek üzere Batı Şeria'da Filistin köylerine ait geniş bir araziye el koymasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar geçerli olursa, yanlış zamanda yanlış bir mesaj verilmiş olacaktır. Almanya hükümeti, İsrail ordu yetkililerinin bu kararı gözden geçirmelerini beklemektedir" ifadelerini kullandı.

Batı Şeria'da Beytüllahim yakınlarında 400 hektarlık alana yeni yerleşim yerlerine imkan sağlamak amacıyla el konulmasını Almanya'nın üzüntüyle karşıladığını vurgulayan Steinmeier, şunları kaydetti:

"İsrail'in yerleşim yeri politikaları konusunda Almanya hükümetinin pozisyonu çok iyi bilinmektedir. İşgal altındaki topraklarda yeni yerleşimler inşa etmek uluslararası hukuka aykırıdır. Yeni yerleşimler inşa etmek, barış sürecine ve iki devletli çözüme hizmet etmemektedir."

Bu gibi adımların yeniden barış sürecine dönülmesini zorlaştırdığını vurgulayan Steinmeier, taraflara çözüm yönünde, yapıcı tutum takınmaları çağrısında bulundu.

Frank-Walter Steinmeier, "Şu anda her iki tarafın da güven oluşturmaya dönük olarak ellerinden gelen her şeyi yapmaları, tek yanlı ve kışkırtıcı hareketlerden kaçınmaları gerekir. Müzakereler yoluyla ulaşılacak iki devletli çözük kalıcı bir barış umudu için tek seçenek olmaya devam etmektedir" açıklamasını yaptı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER