ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 11:33

Almanya’daki yangınlarda yılda 600 kişi ölüyor


Backnang ve Köln’de meydana gelen yangınlarda toplam on Türk’ün hayatını kaybetmesi Almanya’da yaşayan Türk toplumuna geçmişte yaşanan acı olayları hatırlattı. Gerek geçmişte Mölln ve Solingen’de yaşanan kundaklama olayları, gerekse NSU cinayetleri bu tür yangın olaylarında ister istemez akıllara yabancı düşmanı saldırı ve kundaklama olaylarını getiriyor.

Ülkenin değişik yerlerinde bazı ırkçıların eylemlerine karşı tepki ve devlet yetkililerinin alması gereken önlemlerin önemi gittikçe artarken, yılda ortalama 600 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarla ilgili uzmanlar duman uyarı cihazının önemine dikkat çekiyor.

ŞİMDİYE KADAR 45 TÜRK YANGINDA CAN VERDİ

Almanya’da Türklere yönelik ölümlü ilk saldırının gerçekleştiği 1982’den bu yana toplam 45 kişi hayatını kaybetti. Ancak Almanya’da yangınlarla ilgili tablonun tamamına bakıldığında ülkede yangınlar sadece Türklerin evlerinde çıkmıyor.

Bu konuda ülkenin değişik yerlerinde radikal grupların veya ırkçı bazı kişilerin yaptıkları eylemlere karşı olan tepki ve devlet yetkililerinin konuya yönelik alması gereken önlemlerin önemi gittikçe daha çok önem arz ediyor.

Yangınlarla ilgili önemli olan bu gerçekliğin yanında dikkatimizden kaçmaması gereken bir diğer önemli konuda Almanya'da 1 yıl içinde ölen insanların sayısının hiç de azımsanamayacak kadar fazla olması.

Federal İstatistik Dairesi’nin verdiği bilgilere göre 2011 yılında meydana gelen yangın ve yangın kazalarında toplam 376 kişi hayatını kaybetti. Bunların içinde kundaklama yok.

2011'DE 38 KİŞİ KUNDAKLAMA SONUCU HAYATINI KAYBETTİ

Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) verdiği bilgilere göre ise aynı yıl toplam 14 bin 116 kundaklama, yani kasıtlı olarak çıkarılan yangın olayı yaşandı. Bunların 18’i ölümle sonuçlanırken toplam 38 kişi bu kundaklama olaylarında hayatını kaybetti.

2010 yılında ise 13 bin 138 kundaklama olayı yaşanmış, bunların ölümle sonuçlanan 22’sinde toplam 24 insan hayatını kaybetmişti.

2009 yılında yaşanan kundaklama sayısı ise 13 bin 523 olarak veriliyor. Alman Yangın İstatistikleri’ne göre üçte biri çocuk yaklaşık 600 insan hayatını kaybediyor.

YILDA 6 BİN KİŞİDE KALICI HASAR MEYDAN GELİYOR

Yıllık 6 bin insanda kalıcı hasarlar oluşurken, 60 bin insanda da hafif yaralanmalar oluşuyor. Yangın sonucu ölenlerin yüzde 95’inin alevden ziyade duman zehirlenmesinden hayatlarını kaybettiği belirtiliyor.

Yangınların yüzde 70’inin gece 23 ile sabah 7 saatleri arasında olduğu kaydedilen istatistiklerde, her beş yangından dördünün özel hanelerde oluştuğu belirtiliyor. Ayrıca hanelerin sadece yüzde 7’sinde duman uyarı sistemi bulunuyor.

Ev yangınları sebebiyle yılda yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Ancak vatandaşlar evlerinde veya apartmanlarında çıkan yangın sonucu panik yaparak çözümü evi terk etmekte buluyor.

Berlin İtfaiye ve Yangın Baş Uzmanı Sven Gerling, öncelikle yangının nereden çıktığının ayırt edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

YANGINDA DUMAN ATEŞTEN DAHA TEHLİKELİ

Gerling, vatandaşların yangını önceden fark etmesi durumunda şu tavsiyede bulunuyor: “Yangının evinizde çıktığını anlarsanız, dış kapıyı kapatıp zehirli dumanın apartmana yayılmasını engellemelisiniz. Daha sonra evi terk ederek Avrupa geneli itfaiye numarası 112’yi arayın. Ama yangın evinizin dışında, çatı, bodrum veya apartmanda çıkmışsa, bu durumda yine dış kapınızı kapatın, evinizden dışarıya çıkmayın ve itfaiyeyi arayın.”

İnsanların panik halinde hemen dışarıya çıkmasının ölüm tehlikesini artırdığını kaydeden Gerling, yangın aynı katta çıkmış olsa bile evde kalmayı tavsiye ediyor.

EVİNİZE DUMAN DETEKTÖRÜ TAKIN

Her yıl Berlin’de ortalama 30 insanın yangın nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Berlin İtfaiye ve Yangın Baş Uzmanı Gerling, itfaiye olarak yangını engelleme amaçlı mutlaka her eve duman uyarıcı sistemi takılmasını tavsiye ediyor.

Uyarı sisteminin yangın esnasında evde bulunan her ferdi uyardığını ve uyandırdığını belirten Sven Gerling sözlerini şöyle sürdürüyor: “En ucuz sistem 10 Euro. Yapı malzemesi satan yerlerde kolayca bulunabilecek bir alet. Mutfak ve banyo hariç diğer odalarda en yüksek yere kendiniz de takabilirsiniz. Sistemin itfaiye ile bir irtibatı yok. Bunun sesini duyan insanlar zaten gece uykularından uyanıp çok kısa bir sürede evlerinde bir tehlike olduğunu fark ediyorlar.” İnsanların ateşten yanarak hemen ölmediğini kaydeden Gerling, uykuda yutulan zehirli dumanın ölüme yol açtığını söylüyor.

ÖLÜMLERİN AZALMASI İÇİN DUMAN UYARI YASASI GEREKİYOR

Sven Gerling, birçok insanın evinde çıkan yangın sebebiyle uyanamadığını hatırlatarak, Berlin itfaiyesi olarak ölümlerin azalması için duman uyarı yasasının Berlin’e de uygulanmasını istediklerini dile getirdi.

Berlin ve Saksyonya haricinde diğer tüm eyaletlerde bu yasanın uygulandığına değinen Gerling, yasa sayesinde yıllık ölümlerin de azalacağı görüşünde. Yasanın neden çıkarılmadığı sorusuna ise Gerling, “Çünkü Berlin imkânları itibari ile fakir bir eyalet.” cevabıyla yetiniyor. Gerling, yasa çıktığı takdirde ev sahiplerinin duman uyarı sisteminin masraflarını kendilerinin karşılaması gerektiğini hatırlatıyor.

“Berlin’de bu yasamız olmasa da mutlaka herkesin kendi evine bu sistemden almasını tavsiye ediyorum. Hayatımız söz konusuysa bu cihazı almamız gerekiyor.” diye konuşan Berlin İtfaiye ve Yangın Baş Uzmanı Sven Gerling, kendi tanıdıklarına doğum günlerinde böyle bir duman uyarıcı sistemi hediye ettiğini de sözlerine ekliyor. Son olarak Brandenburg’un duman uyarısı yasası çıkardığını aktaran Gerling, konuyla ilgili Berlin Senatörlüğü ile irtibatta olduklarını aktarıyor.

Yangın çıkış nedenlerini anlatan Gerling bunların başında ateşin dikkatsizce kullanıldığından bahsediyor. Yanan mumun devrilmesi, yanan sigaranın yatağa veya koltuğa temas etmesi, gazlı ocağın üzerinde unutulan bezin tutuşması sonucu evin alevlendiğini belirten Gerling, birçok yangının kısa devre sebebiyle de meydana geldiğini kaydediyor.

HER İKİ YILDA BİR EVİNİZDEKİ ELEKTRİK SİSTEMİNİ KONTROL ETTİRİN

Elektrikli aletlerin direncinin yüksek olduğu durumlarda, yüksek olan dirençli bölgeden değil de, düşük dirençli olan bölgeden elektrik akımının geçmesi durumunda, elektrikli aletin çalışmamasında kısa devre oluşur. Kısa devrenin nedenleri arasında elektrikli alet kablolarının birbirine değmesi yer alır. Kısa devrenin oluşmaması adına kullanılan elektrikli aletlerin kablolarında sıyrık olmaması gerekir. Ayrıca yalıtkan bir madde ile destekleniyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Yangın önleme konusunda bilirkişi olan Ulla Grill, kısa devreyi önleme amaçlı her iki yılda bir evdeki elektrik sisteminin denetlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bozuk prizlerin mutlaka kullanılmamasını tavsiye eden Grill, “Elektrik sisteminde bir arıza varsa kendiniz işe girişmeyin. Bu durumda bir uzman elektrikçi çağırmanızı tavsiye ederim.” diyor. Grill ayrıca yangının önceden fark edilmesi için vatandaşların evlerine mutlaka duman uyarıcı sistemi taktırılması tavsiyesinde bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER