ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 19:21

Almanya'da vatandaşlık töreni

Almanyada vatandaşlık töreni

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinde yaşayan herkesin bir gün "burası bizim vatanımız" diyebileceğini söyledi.


Almanya'da yaşayan farklı kökenli 23 göçmenin Alman vatandaşlığı alma töreni, anayasanın kabulünün 65. yıl dönümüne özel, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'de yapıldı.
Törende konuşan Gauck, Almanya'da yaşayan her beş kişiden birinin yabancı kökenli olduğunu ve bunun gittikçe arttığını ifade etti.
"Göç ilk başta görmezden gelindi, ardından reddedildi, sonra da tahammül edilip ona katlanıldı ve nihayetinde bir fırsat olarak kabul edildi" ifadesini kullanan Gauck, "Çeşitliliği kabul etmekle kendimizi kaybetmeyiz" dedi.
Gauck, çeşitliliği içeren "biz" kavramının önemine işaret ederek kaygı içinden o kavramdan korkmak yerine, geleceğe yönelik emin olmayı istediklerini belirterek, "Şuna eminim ki bir gün burada yaşayan herkes 'burası bizim vatanımız' diyebilecek" ifadesini kullandı.
Almanya'da göçle ilgili diyalog içinde olunması gerektiğinin altını çizen Gauck, camilerin inşa edilmesi, başörtü ve sünnet gibi konularda uzlaşmanın, tüm toplumu memnun edecek şekilde sağlanması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Gauck, yabancı isim taşıyan gençlerin birçok alanda zorluk yaşadıklarını belirterek, "Slavenka veya Mehmet ismi olan gençlerin, Lena veya Lukas gibi aynı karne ve CV'ye sahip olmalarına rağmen meslek eğitimi veya ev bulmada neden daha az fırsatlara sahip olduklarını anlayamıyorum" diye konuştu. Gauck, anayasanın kimsenin cinsiyeti, dili, vatanı ve kökeni, dini veya siyasi görüşü yüzünden ayrımcılığa uğramasına izin vermediğini belirtti.
Törende, 23 kişiye vatandaşlık belgeleri teslim edildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER