ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 17:49

Almanya'da Türklere ait işyerleri yandı


Almanya’nın Mannheim şehrinde Türk esnafa ait işyerlerinin yoğun olarak bulunduğu mahallede iki dükkan yandı.

Sabaha karşı henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan yangında iki kumpirci büyük hasar gördü. İtfaiyenin hızla müdahale ettiği yangında can kaybı yaşanmadı. Dükkanların üzerindeki dairelerde yaşayan vatandaşlar ve öğrenciler tahliye edildi.

Yangında dükkan sahibi Cumhur Yıldırım dumandan etkilendi ve ayakta tedavi edildi. Bina sahibi İbrahim Evişen, yangının binanın bodrumuna ve giriş katında iki ayrı yerden başladığını iddia etti.

Bölgede çiğ köfte dükkanı işleten Şamil Oral, Cihan'a yaptığı açıklamada, olayla ilgili kundaklama iddiasının ortaya atıldığını belirterek, araştırmaların sürdüğünü söyledi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, olay yerinde incelemede bulundu.

Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen, Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ve Mannheim Emniyet Müdürü ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından kısa bir açıklama yapan Aksen, “Olayı yakından takip ediyoruz.Yetkililer ilk bulguları elde etmeye çalışıyorlar. Çıkacak sonuçları bizimle paylaşmalarını istedik. Bu konuda hızlı ve titiz bir çalışma yürütülüyor." dedi. Yaşanan olayın üzücü olduğunu ifade eden Aksen, “Tek tesellimiz yangında can kaybı olmaması. Olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bunun gibi olaylarda hiçbir ihtimalin göz ardı edilmemesi lazım. Soruşturmanın layıkıyla yapılmasını arzu ediyoruz. Geçmişte yaşadığımız acı olaylardan dolayı aklımıza kötü şeyler gelebiliyor.” dedi. Aksen, olayla ilgili Türk makamlarıyla da görüşerek gelişmeler hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan ve iş yeri sahiplerine geçmiş olsun dileklerini sunan Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz da olayın aydınlatılması için özel bir komisyon kuracaklarını ve kundaklama ihtimalini araştıracaklarını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER