ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 11:08

Almanya'da sıcak hava asfalt ağlatıyor


Almanya’da hava sıcaklıklarının 30 derecenin üstüne çıkması eskimiş asfaltların patlamasına ve erimesine sebep oluyor.

Normal şartlarda yeni veya çok eskimemiş bir asfaltın 160 ila 180 derecede erimeye başladığını söyleyen uzmanlar, eskimiş asfaltların 40 derecede bile eriyebildiğini vurguladı.

30 dereceyi aşan sıcaklarda belli bir süre sonra ısınarak eriyen eski asfaltlar hem araç kullananlar hem de motosiklet sürücüleri için tehlikeli hale geliyor.

Özellikle virajlarda soyularak tekerleklere yapışan asfalt hem cadde düzenini bozuyor hem de arabalara zarar veriyor. Kamyon ve otobüsler erimiş asfaltlardan geçince asfaltın üzerinde teker izleri dahi oluşabiliyor.

Aachen Üniversitesi cadde bilimcisi Markus Oelser, asfaltın sıcak halde eritilmiş biçimde döşendiğini hatırlatarak çok sıcak havalarda asfaltın bu sebeple eriyebildiğini söyledi. Asfaltın bitumen ve taştan yapıldığını aktaran Oelser, bu maddelerin daha sıcak ülkelerde özel olarak seçildiğini ve sıcaklara daha dayanıklı olduğunu vurguladı. Almanya’nın hava şartlarını tahmin etmenin daha zor olduğunu ifade eden Oelser, “Burada asfalt sıcaklara daha az dayanıklı bir maddeden oluşur.” dedi.

Özellikle otobanlarda oluşan ufak dalgalar çok tehlikeli olabiliyor. Oluşan bu dalgaların kısa vadede onarılması çok zor. Yağmurlu mevsimlerde bu dalgalarda sular birikebiliyor. Kış aylarında ise biriken sular burada donup çok tehlikeli durumlara yol açabiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER