ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 22:13

Almanya'da sel


Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede selin etkisinde kalan bölgeleri ziyaret etti.

Merkel, Brandenburg eyaletinin Başbakanı Mathias Platzeck ile bu kez Wittenberg kentini ziyaret etti. Helikopterle bölgeyi inceleyen Merkel, yetkililerden bilgi aldı. Sele karşı mücadele eden yardım ekiplerinin çalışmalarını öven Merkel, selin milyarlarca avro zarara yol açtığını belirtti.

Hükümetin, selden etkilenenleri yalnız bırakmayacağını yineleyen Merkel, bürokrasi engeli olmadan acil yardım yapılacağını tekrarladı.

Merkel, geçen hafta da Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerini ziyaret etmişti.

Öte yandan sel nedeniyle tren seferlerinde aksaklıklar yaşandı.

Saksonya-Anhalt eyaletinde Stendal bölgesindeki Fischbeck kasabası yakınlarında sele karşı oluşturulan setin zarar görmesi nedeniyle bölge su altında kaldı ve çevrede yaşayan yaklaşık 3 bin kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Schleswig-Holstein eyaletinin Lauenburg yakınlarında Elbe Nehri'nin su seviyesinin 9,18 metreye çıktığı ve kent merkezinde oturanların da tahliye edildiği kaydedildi.

Magdeburg kentinde Elbe Nehri’nde az da olsa su seviyesinin düştüğü, ancak yüksek su seviyesinden dolayı sel tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

Almanya’da bir haftadan fazla süreden beri devam eden ve ''yüzyılın sel felaketi'' olarak nitelendirilen selde, ülke genelinde en az 7 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de arandığı ifade edildi.

Elbe Nehri’ndeki yüksek su seviyesi nedeniyle özellikle ülkenin kuzeyinde sel tehlikesinin devam ettiği kaydedildi. Ülkenin güneyinde selin çekildiği bölgelerde ise temizlik çalışmaları devam ediyor.

Ren Nehri'nde ise suyun yavaş yavaş çekildiği ve gemi seferlerinin kısmen başlamasına izin verildiği belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER