ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:32

Almanya'da seçimlerden sonra partilerde istifa depremi


Almanya'da federal seçimde ağır yenilgi yaşayan partilerde yönetici kadrolar istifa etti. Yüzde 4,7'lik oy oranı ile meclis dışında kalan iktidar ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Phlipp Rösler partinin yönetim kurulu ile birlikte görevden ayrıldıklarını açıkladı. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da önümüzdeki kurultayda yeniden aday olmayacağını duyurdu. İstifa edenler arasında bakanlar da var.

Almanya seçimlerinde sandıktan beklediği sonucu alamayan partilerde istifa depremi yaşanıyor. Dört yıl koalisyon ortağı olarak hükümette yer alan Hür Demokrat Parti (FDP), 1949 yılından sonra ilk defa yüzde 5 barajını aşamayınca fatura Genel Başkan Philipp Rösler'e kesildi. Yüzde 4,7 oy oranıyla ile meclis dışında kalmanın sorumluluğunu üstleneceğini söyleyen politikacı, “Almanya'da liberaller için kötü bir gün oldu. Bilinçli şekilde meclis dışında bırakıldık. Sorumluluğu üstlenip görevimi bırakacağım.” dedi. Liberallerin hem içerik hem yönetim kadrosu olarak yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Rösler ile birlikte FDP'nin federal yönetim kurulu üyelerinin de istifa edeceği duyuruldu.

Hessen Eyalet Meclisi seçiminde son anda 800 oyla yüzde 5 barajını aşıp Meclis'e girmeyi başaran FDP Hessen'de de parti başkanı ve Hessen Başbakan Yardımcısı Jörg- Uwe Hahn, eyalet yönetim kurulu üyeleriyle birlikte görevlerinden ayrılacaklarını duyurdu. Kasım ayında yapılacak kurultayda yeniden aday olmayacağını belirten Hahn, sorumluluğu üzerine aldığını açıkladı.

Hür Demokratların meclis dışında kalması sadece yönetimi ve milletvekillerini değil, aynı zamanda partinin değişik kademelerindeki çalışanları da üzdü. Partinin Meclis bürosunda, milletvekilleri bürolarında, basın birimlerinde olmak üzere yaklaşık 600 çalışan işsiz kaldı.

YEŞİLLER VE KORSANLARDA DA YAPRAK DÖKÜMÜ

Genel seçimlerden beklediği sonucu alamayan Yeşiller, tarihinde en büyük kadro krizlerinden birini yaşıyor. Partinin Eşbaşkanı Claudia Roth, yüzde 8,4'lük oy oranından sonra istifasını sundu ve parti eşbaşkanlığı için yeniden aday olmayacağını açıkladı. Roth, partisinin kasımdaki kurultayında parti yönetimine aday olmayacağını belirterek Yeşillerin yeniden şekillenmesi gerektiğine dikkat çekti. 11,5 yıldır partinin eşbaşkanlığını yapan Roth, Federal Meclis Başkanvekili olmak istediğini ifade ederken, Yeşiller'in meclis grubunda daha etkin çalışmalarda bulunmak istediğini de sözlerine ekledi.

Federal Meclis'e milletvekili olarak girmeyi başaran partinin diğer Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Kasım'da yapılması öngörülen kurultayda yeniden aday olmak istediğini belirtti. Roth gibi, Yeşillerin Federal Meclis Grubu Başkanı Renate Künast da beklenmedik oy sonuçları neticesinde görevinden istifa etti.

Yeşiller'de önde gelen isimler arasında ilk olarak partinin siyasi yönetici Volker Beck istifasını sunmuştu. Partinin liste başı adayı Jürgen Trittin ise kurultayda meclis grubu başkanlığı için yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Eski dışişleri bakanlarından Joschka Fischer de (Yeşiller) partinin seçim çalışmalarını eleştirerek, “Yeşiller yanlış stratejiyi takip etti. Çevre, Avrupa, eğitim ve aile hakkında konuşmaktansa vergi ve giderler hakkında konuştular.” dedi. Yeşiller'i stratejik bir şekilde sadece sol kanada sıkıştırmanın yanlış olduğuna dikkat çeken Fischer, partinin böylece Sosyal Demokrat Parti ve Sol Parti karşısında çöktüğünü söyledi.

Öte yandan seçimlerde yüzde 2,2'lik oranla aradığını bulamayan Korsanlar Partisi'nde de istifa geldi. Partinin başkanı Bernd Schlömer, twitter hesabı üzerinden görevinden istifa ettiğini duyurdu. Schlömer'in yerine ise daha önceden görevinden istifa eden ve partinin ünlü simalarından olan Marina Weisband'ın geri gelmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER