ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:40

Almanya'da rüşvete sıkı kontrol talebi


 Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Adalet Bakanı Thomas Kutschaty’nin yaptığı bir değişiklik önerisiyle siyasetçilerin karıştığı rüşvet olaylarının önüne geçilmeye çalışılacak.

Kutschaty, rüşvet kanununun seçim kampanyaları ile kısıtlı olduğu için milletvekillerinin faaliyetlerinin tamamını kapsamadığını vurgularken bu kanunun genişletilmesini ve rüşvet sorunun daha sıkı takip edilmesini istedi.

‘Teşekkür bağışı’ adı altında siyasetçi yakınlarına verilen yardımların yanlışlığına dikkat çekip istismarın önlenmesi için bunun yasaklanması gerektiğini belirten Kutschaty, “Bir çalışanın çöpe atılacak olan ekmeği yediği için işten atıldığı bir dönemde bir milletvekilinin çalışmalarından dolayı bir çanta dolusu nakit para alması kabul edilemez.” dedi.

Kutschaty, diğer eyaletlerin adalet bakanlarının da desteğiyle bu düzenlemenin federal seçimlerden önce yapılması için geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’ne önerge sundu.

SPD ve Yeşiller Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ellerinde bulundurduğu için önergenin kabul edileceğine kesin gözüyle bakılırken, Federal Meclis’in konuya nasıl yaklaşacağı merak konusu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER