ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 13:39

Almanya'da Müslüman mezarlıklarına tam destek


Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Baden-Württemberg (BW) eyaletlerinde cenazelerin İslami kurallara göre defnedilebileceği Müslüman mezarlıklarının faaliyete girmesinde iktidar ve muhalefet partileri ittifak içinde. KRV’de hükümet, iktidar değişikliğinde yasanın değişmemesini hedeflerken, BW’de partiler yasa için bir araya geldi.

Göçmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Baden-Württemberg (BW) eyaletlerinde cenazelerin İslami kurallara göre defnedilebileceği Müslüman mezarlıklarının hizmete girmesinin önü açılıyor.

KRV Sağlık Bakanı Barbara Steffens (Yeşiller) geçtiğimiz dönem Müslüman mezarlıkları mümkün kılan bir yasa tasarısı getirerek çözüme kavuşturmuştu. Meclis’ten geçen yasa tasarısı ile bundan böyle DİTİB gibi İslami kuruluşlar şartları yerine getirdikleri takdirde kendilerinin işletebileceği ve bütün İslami kuralları yerine getirebileceği mezarlıkları hizmete sokabilecek.

Sağlık Bakanı Barbara Steffens birlikte koalisyon kurdukları Sosyal Demokratlar’dan genelde destek gördü. Buna rağmen hassas bir konu olan defin işlemleri ve Müslüman mezarlıklarının geleceğini teminat altına almak isteyen Steffens, diğer partiler ile mutabakata varmak istiyor. Böylelikle muhalefet partilerinin bir seçim döneminde iktidara geldikleri takdirde bu yasayı değiştirememeleri sağlanmış olacak.

Ana muhalefet partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Serap Güler ise kendi partisi adına olumlu konuştu. Özellikle Parti Başkanı Armin Laschet ve Hristiyan Demokratlar Meclis Grubu Başkanı Karl Josef Laumann’ın Müslüman mezarlıkları konusunda tam destek verdiğini aktaran Güler, aynı şekilde kendisinin de bu yasanın arkasında olduğunu ve kendi partisinden bu konuda farklı bir çıkış sergilenmeyeceğinin altını çizdi. Güler, “Her şeye rağmen eğer Hıristiyan Demokratlar arasından bazı karşı fikir beyan eden kişiler çıkarsa, bu tamamen onların şahsi düşünceleri olarak algılanmalı ve kesinlikle partinin genel tutumuna mal edilmemeli, zira partinin bu konudaki destekleyici tavrı net ve değişmeyeceğinden de eminim.” dedi.

Baden- Württemberg (BW) Eyalet Meclisi’nde ise Müslümanların tabutsuz ve kefenle toprağa verilebilmesine izin verecek yasa değişikliği için çalışmalar başladı.

Mecliste grubu bulunan Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti, CDU ve FDP partilerinin temsilcileri konuyu görüşmek üzere bir araya geldi. SPD’nin sosyal politika uzmanı Sabine Wölfle, koalisyon hükümetini kuran Yeşiller ve SPD’nin yanı sıra mecliste grubu olan CDU ve FDP temsilcileri ile çalışmalara başladıklarını duyurdu. Wölfle, “Birkaç aydır adı geçen partiler ile görüşmelerimiz devam ediyordu. Bu görüşmeler sonucunda yasa değişikliği hazırlama konusunda fikir birliğine vardık. Yasa değişikliğini yaparken yerel yönetimlerin de kabul edip uygulayabileceği tarzda olmasına dikkat edeceğiz.” dedi.

Yasanın değiştirilmek istenmesi, eyalette Müslüman mezarlıklarının sayısının arttığı bir zamanda dini kuruluşların temsilcilerini de memnun etti. Üç ay sürmesi beklenen görüşlerden sonra yasanın kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Baden-Württemberg Eyaleti’nde 549 bin Müslüman yaşıyor. Çoğunluğunu ise Türkler oluşturuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER