ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 14:26

Almanya'da muhalefet dinleme olayının peşini bırakmıyor


Alman istihbarat teşkilatlarının koordinasyonundan sorumlu Başbakanlık Dairesi Başkanı Ronald Pofalla, ‘NSA skandalı sona ermiştir’ dese de muhalefet peşini bırakmıyor. Amerikan istihbarat teşkilatlarından NSA'nın Almanya'yı dinlediği iddiaları ülkede büyük yankı uyandırmıştı.

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise hâlâ cevap bekleyen soruların sayısının çok olduğunu, bundan dolayı Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Pofalla’yı Denetleme Kurulu’nun oturumunda sorgulamak istiyor.

Kurulun Başkanı Thomas Oppermann, Passauer Neue Presse gazetesine yaptığı açıklamada, “En önemli sorulara açıklık getirilmedi. Pofalla olayın üstün örtbas etmek istiyor.Federal hükümet, Amerikalılar ne derse ona inanıyor. NSA, kendini temize çıkaran, bir değeri olmayan bir belge tanzim etti. Pofalla da ona sarılıyor.” diye eleştirisinde bulundu.

Federal Meclis Denetleme Kurulu’nun toplantısında ayrıca istihbarat teşkilatlarının daha sıkı denetlenmesi konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Pofalla’nın ‘NSA skandalı sona ermiştir’ sözleri sosyal medyada da yankı buluyor. Sanal dünyada dolaşan temsili afişlerde Pofalla’ya ‘Bundesliga’yı sona ermiş ilan ediyorum. Bayern Münih şampiyondur’ , ‘seçimler sona ermiştir, Merkel başbakandır’ veya ‘kötü hava ve özellikle ahmak ıslatan yağmuru meselesi kapanmıştır’ gibi sözler yakıştırılıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER