ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 13:01

Almanya'da memurlar greve hazırlanıyor


Alman Memurlar Birliği Başkanı Klaus Dauerstädt eyaletlerin yüzde 6,5'lik zam talebini kabul etmemeleri durumunda sendikalar ve eyaletler arasındaki müzakerelerin ‘çok ağır' geçebileceği uyarısında bulundu.

"Eyaletler, kararlılığımızı hafife almasın.'' diyen Dauerstädt, eyalet ve yerel bazda çalışan devlet memurların maaşlarının da en az federal bazda çalışanlarınkine eşit olması gerektiğini savundu. Dauerstädt, anlaşma sağlanamaması halinde grevin gündeme gelebileceğini dile getirdi.

İşverenler ise bu talebin gerçekçi olmadığı kanısında. Yüzde 6,5'lik bir zammın Almanya genelinde 6,5 milyar Euro'luk bir masraf anlamına geldiğini ve birçok insanın işten çıkartılmasına sebebiyet vereceğini düşünen işverenler, zam yapılmasına karşı çıkıyor.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise federal, eyalet ve belediyelerin sendikalar ile yaptıkları müzakerelerin aynı çatı altında yürütülmesinin fayda sağlayacağını söyledi.

Sendikalar ve eyaletler arasındaki müzakereler 30 Ocak tarihinde başlayacak. Almanya'da yaklaşık bir milyon devlet memuru bulunurken, bunların 400 binden fazlası Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER