ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 20:18

Almanya'da konu İHA oldu

Almanyada konu İHA oldu

Almanya silahlı insansız hava aracı alımını tartışıyor.


Silahlı insansız hava aracının satın alınması konusunda Federal Meclis Savunma Komisyonu'nda uzmanlar dinlendi.
Komisyonda Alman ordusunun Operasyonel Birlikler Komutanlığı ve Askerler Sendikası temsilcileri, söz konusu araçların askerlerin korunması için gerekli bulurken, bazı bilim adamları ve barış aktivistleri ise araçlara, pilotların olay yerinden uzakta bulunmaları nedeniyle çekinmeden kullanabilecekleri gerekçesiyle karşı çıktı.

Alman askerlerinin çıkarlarının korunması konusunda çalışmalar yapan Alman Silahlı Kuvvetleri Birliği Derneği Başkanı Andre Wüstner, görev sırasında kullanılan silahlardan vazgeçilmesinin askerlerin hayatını tehlikeye atacağını belirterek, bu alandaki eğilimin silahlı veya silahlandırılabilecek insansız hava araçlarına doğru gittiğini kaydetti.

Bilim ve Siyaset Vakfı'ndan Marcel Dickow ise gelecekteki silah sistemlerinin kullanımında insanların daha az rol oynayacağı endişesi taşıdığını belirterek, söz konusu araçların alımına karşı çıktı.

Komisyonda uzmanların görüşlerini dinleyen Savuma Bakanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, silahlı insansız hava araçlarının alımı konusunda henüz karar vermediğini ve tutumunu bu hafta içinde belirleyeceğini ifade ederek, bu tartışmanın askerlerin korunmasıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Leyen, Alman ordusunun haklı olarak siyasetten sorumluluk almasını ve bu konulara cevap vermesini beklediğini kaydetti.

Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Yasmin Fahimi ise silahlı insansız hava araçlarının alımı konusunda güvenlik politikası açısından makul argümanların bulunmasına rağmen etik ve uluslararası hukuk açısından sakıncalar olduğunu aktardı.

SPD Milletvekili Hans-Peter Bartels de söz konusu araçların alımı konusunda partisinde kuşkuların bulunduğunu belirterek, Alman ordusunda şimdiye kadar silahlı insansız hava araçlarını gerekli kılacak bir senaryo görmediğini vurguladı.

SPD, geçen yılın Eylül ayında yapılan genel seçimlerden önce silahlı insansız hava araçlarının alımına karşı çıkmış, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de konuya ilişkin kararın bu yasama yılında alınmasını beklemediğini ifade etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER