ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 20:58

Almanya'da koalisyonda fire


Almanya'da üçüncü kez başbakan seçilen Angela Merkel'e başbakanlık oylamasında koalisyon partilerinden en az 39 milletvekilinin oy vermediğinin netleştiği bildirildi.


Federal Meclis'te bugün düzenlenen başbakanlık seçiminde Merkel, oylamaya katılan 621 milletvekilinden 462'sinin oyunu aldı. Milletvekillerinden 10'unun oylamaya katılmadığı, bunların 3'ünün hükümet kanadına mensup milletvekili olduğu bildirildi. Böylelikle Merkel'in hükümet kanadından olan ve oylamaya katılan 501 milletvekilin yüzde 92,2'sinin oyunu aldığı ifade edildi.

Buna göre Merkel'e hükümet kanadından en az 39 milletvekilinin oy vermediği kaydedildi. Meclis'teki seçimin hemen ardından bu sayıyı 23 olarak abonelerine duyuran Alman Haber Ajansı (DPA) daha sonra yayımladığı haberlerde bunu 39'a yükseltmişti.


Merkel'i kutlayan Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi, hükümet kanadından bazı milletvekillerinin bu koalisyona destek vermediğine işaret ederek, iktidar partilerinde bazı milletvekillerinin bu koalisyondan hoşnutsuz olduğunu gösterdiğini ifade etti.


2005 yılında kurulan birinci CDU/CSU-SPD hükümeti döneminde yapılan başbakanlık seçiminde yüzde 88,6 oranında oy alan Merkel, buna göre oy oranını artırmış oldu. Birlik Partileri'nin 2009 yılında Hür Demokrat Parti (FDP) ile kurduğu hükümetinde yüzde 97,3 oranında destek almıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER