ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 12:08

Almanya'da kene uyarısı

Almanyada kene uyarısı


Almanya’da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kene ısırması vakaları da görülmeye başlandı.

Ülkenin kene haritasını çıkaran Robert Koch Enstitüsü (RKI) uzmanları kene ısırmaları konusunda en riskli bölgelerin başta Baden-Württemberg olmak üzere ülkenin güneyinde bulunduğunu açıkladı.

Almanya’da 142 risk bölgesinin tamamını aktualize eden RKI, güney eyaletleri haricinde şu eyaletlerde de kene tehlikesine işaret etti: Orta Hessen (Marburg-Biedenkopf bölgesi), Saarland (Saar-Pfalz bölgesi), Rheinland-Pfalz (Birkenfeld bölgesi) ve Saksonya (Vogtlandkreis bölgesi).

Kene ısırmalarının beyin iltihabı veya omuriliklerde tehlikeli zedelenmelere neden olabileceğini hatta ölüme yol açabileceğini dikkat çeken uzmanlar, kenelere karşı en iyi korunma yönteminin aşı olduğunu vurguladı.

Özellikle Baden-Württemberg eyaletinde yaşayan, çalışan veya buraya tatile gidenlerin keneler konusunda dikkatli olmaları ve tedbirli davranmaları tavsiye edildi.

Kene ısırmasından sonra 20 gün içinde nezle benzeri belirtilerin ortaya çıktığını ardından da yüksek ateş ve halsizlik geldiğinin altını çizen uzmanlar, bu tür durumlarda derhal bir doktora başvurulmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER