ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:22

Almanya'da isim ırkçılığı


Almanya'da göçmenlere yönelik en büyük iş ve meslek eğitim fuarı olan JOBAKTIV Rheinland kapılarını gençlere açtı. Göçmenlere dönük en büyük meslek eğitim fuarının ilk konuk ülkesi ise Türkiye oldu.

Köln'de göçmenlerin yoğun yaşadığı Mülheim'daki Paladium'da, gerçekleştirilen fuarın açılışını Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Çalışma ve Uyum Bakanı Gundram Schneider, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Federal İş Ajansı (BA) KRV Başkanı Christiane Schönefeld ve Federal Ayrımcılıkla Mücadele Merkezi Müdiresi Christine Lüders birlikte yaptı. Federal Çalışma Ajansı (BA) ve Jobcenter'ın düzenlediği ve bu yıl 10 binin üzerinde gencin beklendiği fuarın ilk gününde ilgi büyük oldu.

İŞSİZLİK HASTALIĞINDAN KORUNMANIN YOLU MESLEKİ EĞİTİMDİR

Fuarda konuk ülke Türkiye'yi temsil eden Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Almanya'daki Türklerin en büyük sorununun işsizlik olduğuna dikkat çekerek, “Sevgili gençler, işsizlik hastalığından korunmanın bir yolu var, bu da mesleki eğitim, Ausbildung'Dur.” dedi. Gençlere yüksek öğreNim ve meslek eğitimi almalarını tavsiye eden Etyemez, KRV hükümetinin anonim iş başvuruları uygulamasını takdirle karşıladıklarını kaydetti. Buradaki gençlere hem Türkçe, hem Almancayı çok iyi öğrenmeyi öneren Etyemez, “Almanya'daki çocuklarımızın iyi yetişmesi için hepimiz üzerimize düşeni sorumluluğu yerine getirmeliyiz.” dedi. Türk gençleri ve ailelerine seslenen Etyemez, “Türkiye Cumhuriyeti her zamankinden daha fazla yanınızda ve sizlere daha yakın. İyi bir meslek eğitimi iyi bir gelecek demek. Meslek sahibi kişinin toplumsal yaşamda itibarı yüksektir. Meslek eğitimi, daha fazla kazanç sağlama, meslekte yüKSelme, üniversiteye sonradan da olsa girebilme imkanına kavuşma demektir.” ifadesini kullandı.

TÜRK İSMİNDEN DOLAYI KABUL EDİLMEME GÜNLÜK IRKÇILIKTIR

KRV Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider ise 10 bin civarında gencin ziyaret edeceği fuarın önemine dikkat çekti. Uzun süreli işsizlerin genelde meslek eğitim olmayan kişiler olduğunu hatırlatan Schneider, Alman meslek eğitim sisteminin bütün dünyanın ilgisini çekmeye başlayan çok başarılı bir sistem olduğunu anlattı. İşverenlere tavsiyede bulunan Bakan, “Gelin bu gençlerle tanışın. İyi bir diploma her şey değildir.” dedi. Türklerin başarılarından bahseden, sadece KRV'de Türklerin kurduğu 23 bin firma olduğunu hatırlatan Bakan, iş ve meslek eğitiminde Türk kökenlilere yapılan ayrımcılıkları eleştirerek, “Sırf Türk isimlerinden dolayı insanlar iş görüşmesine bile çağrılmıyor. Bu günlük hayattaki ırkçılıktır.” diye konuştu.

2050'tE İKİ KİŞİDEN BİRİ GÖÇMEN KÖKENLİ OLACAK

Açılışta ilk konuşmayı yapan BA KRV Başkanı Christiane Schönefeld ise katılımından dolayı Bakan Yardımcısı Etyemez'e teşekkür etti. İstatistiklerin 2050 yılında Almanya'daki her iki kişiden birinin göçmen kökenli olacağını gösterdiğini belirten Schönefeld, Almanya'da göçmen kökenli gençlerin önündeki engelle de dikkat çekerek, bunları aşmak için yaptıkları çalışmaları özetledi.

TÜRK İSMİ MESLEK ŞANSINI YÜZDE 24 AZALTIYORSA BU BİR SKANDALDIR

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Merkezi Müdiresi Christine Lüders ise büyük firmalarda çeşitliliğin çoktan uluslararası bir standart haline geldiğini hatırlatarak, çalışanlardaki çeşitliğin firmaların kazancını arttırdığını vurguladı. Almanya'daki ayrımcılıklara dikkat çeken Lüders istatistikler vererek, “Eğer Türk isminden dolayı meslek eğitim yeri bulma şansı yüzde 24 azalıyorsa bu bir skandaldır. Bu noktada anonim iş başvurusu çok önemli.” açıklamasını yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER