ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 16:07

Almanya'da ırkçı partinin kapatılması tartışılıyor


 Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisi’nin (NPD) kapatılması için Federal Meclis’e (Bundestag) sunduğu önerge dünkü oturumda görüşüldü. SPD’nin Federal Meclis Grubu Sekreteri Thomas Opermann, “Alman demokrasisi bir ırkçı partiyi idare edecek kadar güçlü. Ancak aşırı sağcı şiddetin mağdurlarının öyle bir partiye katlanmaları beklenemez.” dedi.

"BELGELER KAPATMA İÇİN YETERLİ"

Irkçı parti hakkında toplanan belgelerin yasaklanması için yeterli olduğunu vurgulayan Opermann, kararın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönmeyeceği konusunda emin olduğu yönünde ifadeler kullandı. Federal Hükümet’e de seslenen Oppermann, NPD’nin yasaklanması konusunda net tavır sergilemesini talep etti. Hükümetteki Hıristiyan Birlik (CDU/ CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grupları üyeleri ise çekimserliğini korudu.

"BÜTÜN DEMOKRATLAR TEK SES OLMALI"

CDU’lu Franz-Josef Jung, NPD’nin yasaklanması konusunda tüm demokratların tek ses olması gerektiğini söyledi. Ancak bunun iyi hesaplanması gerektiğini ve daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirten eski Savunma Bakanı Jung, “Acele davranmaktansa titiz olmak daha iyi.” ifadesini kullandı.

Jung, toplanmış belgelerin muhbirlerin yardımıyla mı yoksa onlar olmadan mı toplandığının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, davanın başarısızlıkla sonuçlanmasının en büyük felaket olacağını vurguladı.

CSU’nun İç Politikalar Sözcüsü Hans-Peter Uhl ise Federal Meclis’te aşırı sağcıların olmamasının iyi bir şey olduğunu, tüm siyasi partilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Uhl de yeni bir davanın çok iyi değerlendirilmesi, ince hesap yapılması gerektiğini söyledi.

BUNDESRAT KARAR ALMIŞTI

Almanya’da bir partinin yasaklanması için Federal Meclis’in yanı sıra Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) ile federal hükümet başvurabiliyor. Bundesrat geçen yılın Aralık ayında Anayasa Mahkemesi’ne NPD’nin yasaklanması için başvuru yapmayı kararlaştırmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER