ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 21:21

Almanya'da hükümet kurma arayışları sürüyor


Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Yeşiller Partisi ile yapacakları ön görüşmeleri SPD ile yapılanlar gibi ciddiye aldıklarını söyledi.
Almanya'da 22 Eylül'de yapılan genel seçimlerden birinci çıkan Hristiyan birlik partilerinin (CDU/CSU) hükümet kurmak için partner arayışları devam ediyor.
Hükümeti kurma adına Yeşiller Partisi ile yapılacak ön görüşmeye ilişkin tüm opsiyonları açık tutmak isteyen CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Münih'te gazetecilere açıklamalarda bulundu.
"'Yeşiller Partisi ile yapacağımız ön görüşmeleri SPD ile yapılan ön görüşmeler gibi ciddiye alıyoruz" diyen Seehofer, CSU'nun hükümet kurmak için önceliğinin SPD ile anlaşmak olduğunu yineledi.
Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile cuma günü planlanan görüşmenin birlik partilerinin SPD ile bir koalisyon kurduğu yönünde karar verildiği anlamı çıkmadığını vurgulayan Seehofer, yaptığı açıklamalardan bunun anlaşılmaması gerektiğini ifade etti.
Öte yanan, Başbakan Angela Merkel'in, basına kapalı yapılan meclis grubu toplantısında, Yeşiller ile yapacakları ön görüşmeye ciddiyetle gireceklerini söylediği belirtildi. Merkel'in ayrıca halkın genel seçimlerde istikrara oy verdiğini vurguladığı ifade edildi.
Birlik Partileri Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder ise koalisyon kurma konusunda henüz hiçbir şeye karar verilmediğini bildirdi. CDU ve CSU ile Yeşiller Partisi, 10 Ekim'de koalisyon oluşumuna ilişkin ön görüşme yapacak.
SPD ile 4 Ekim'de ön görüşme yapan birlik partileri, 14 Ekim'de bu partiyle ikinci kez görüşecek. Birlik partileriyle koalisyon kurulması yönünde çekinceleri bulunan SPD, muhtemel koalisyon görüşmelerine başlama konusunda 20 Ekim'de 200 delegenin katılacağı toplantıda karar verecek.
Muhtemel koalisyon görüşmelerinin ardından ortaya çıkan sonucu ise SPD yaklaşık 470 bin üyesine oylatacak.
Genel seçimlerden yüzde 41,5'lik oyla birinci çıkan birlik partileri, hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'nin (FDP) yüzde 5'lik baraja takılması ve Meclis'e girememesinden dolayı koalisyon ortağı arıyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER