ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:16

Almanya'da eşe iltimas istifası


Almanya'nın Bavyera eyaleti Beyern Münih takımı başkanı Uli Höneß'in vergi kaçırdığı skandalının ardından şimdi de Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) siyasilerin eşlerini kamu parasıyla istihdam ettiği skandalı ile çalkalanıyor. CSU'lu bazı siyasilerin eşlerini partilerinin şubelerinde çalıştırıp, vatandaşların ödediği vergilerle maaşa bağladıkları ifade ediliyor.

Özellikle CSU'nun Bavyera Meclisi Fraksiyon Başkanı Georg Schmid, Donau Ries bölgesindeki CSU şubesinde işe aldığı eşine aylık 5 bin 500 Euro maaş ödemesinden dolayı eleştiriliyordu. Yoğun eleştiri üzerine Schmid istifa ettiğini açıkladı. Toplam 17 CSU'lu siyasinin eşini bu şekilde istihdam ettiği ortaya çıktı.

Muhalefetin yoğun baskısı üzerine Bavyera hükümeti, milletvekillerinin vergi paralarıyla yakın akrabalarını istihdam etmesine yasak getirecek. Bu tartışmalar Almanya'daki siyasilerin ne kadar kazandıkları sorusunu da akla getirdi.

Buna göre aylık 25 bin 44 Euro ile Başbakan Angela Merkel zirvede yer alırken, 24 bin 145 Euro kazanan CSU'lu Georg Schmid ikinci, 21 bin 6 Euro ile Bavyera Finans Bakanı Markus Söder (CSU), 17 bin 334 Euro SPD Bavyera Meclis Grup Başkanı Markus Rinderspacher dördüncü sırada yer aldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER