ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 22:46

Almanya'da çocuk parasi için ince hesaplar dönemi


Almanya’da gelecek yıl çocuk sahibi olacak çiftleri, ebeveyn parasında ciddi maddi kayıpların beklediği ortaya çıktı. Buna göre çocuğu 2013 yılında doğacak olan çalışanların ebeveyn parasında kesintiye uğramamak için doğumdan en az yedi ay önce tedbir alması gerekecek.

Ebeveyn parasında yapılan mevzuat değişikliğinin bilhassa genç çiftleri zor durumda bırakacağı fark edildi.

Çocuk sahibi olacağını öğrenen ailelerin büyük bir heyecanıyla doğum hazırlığı, bebek kıyafetleri ve çocuk odası gibi detaylara yoğunlaştığını belirten uzmanlar, diğer yandan sıra ebeveyn parasına geldiğinde bu konunun ihmal edildiğini ifade ediyor. Spiegel Online’a konuşan Yeni Gelir Vergisi Danışma Merkezleri Birliği (NVL) Başkanı Uwe Rauhöft, “Ancak çiftlerin tam da bu noktada harekete geçmesi gerekiyor. Aksi halde banka hesaplarına baktıklarında ciddi bir şok yaşayabilirler.” diye konuştu.

YASADAKİ DETAY NASIL GÖZDEN KAÇTI?

Birkaç gün içinde yürürlüğe girecek olan mevzuat değişikliğinin bilhassa genç çiftleri zor durumda bırakacağı fark edildi. Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi ebeveyn parasında yapılacak değişikliği temmuz ayının sonuna doğru sessiz sedasız oylamış, ancak oylanan taslağın detayları ne uzmanların ne de basının dikkatini çekmişti

“ASIL HEDEF HIZI ARTIRMAKTI”

“Yeni düzenlemeyle vergi mevzuatında bazı vidaların çevrilerek ebeveyn parasının daha hızlı bağlanması hedefleniyordu.” diyen NVL Başkanı Rauhöft, “Gelir vergisi uzmanları bile söz konusu düzenlemenin aileleri olumsuz etkilediğini yeni fark etti. Bunda özellikle yasama sürecinin uzaması etkili oldu.” ifadelerini kullandı. Rauhöft bunun neticesinde gelecek yıl ocak ayından itibaren çocuk sahibi olacak binlerce genç çift mağdur olacağını vurguladı.

GENÇ ÇİFTLERİ NE BEKLİYOR?

Ebeveyn parası alma hakkı olan çiftlerin eline ne kadar para geçeceğini hesaplamaları en azından bu yılın sonuna kadar nispeten kolay görünüyordu. Geçerli mevzuata göre çalışanların son 12 aylık bordrolarını toplaması, ayrıca vergi kesintileri ile sosyal kesintilerden sonra ellerine geçen net maaşı esas alması yeterli oluyordu. Yine aynı mevzuata göre en fazla 14 ay süreyle verilen ebeveyn parasının azami miktarı ayda bin 800 Euro ile sınırlanmıştı. Ebeveyn parasının miktarı ancak ise net maaş arttıkça yükselecek şekilde düzenlenmişti.

NET YERİNE BRÜT MAAŞ ESAS ALINACAK

Ancak 2013 yılından itibaren ebeveyn parası hesaplanırken net yerine brüt maaş esas alınacak. Bugüne kadar yapılan kesintiler gelecek yıldan itibaren önemini kaybedecek ve devlet ilgili çalışanın hastalık, emeklilik ve işsizlik sigortası kesintileri için yüzde 21 oranında götürü vergi uygulayacak. Bu oran halen uygulanmakta olan kesintiden yüzde 0,5 fazla olacak ve yüzde 0,75'e kadar yükselecek. Bu yolla hesaplanan net maaşlar da şimdi olduğundan daha düşük kalacak.

İlk bakışta ebeveyn parasında ciddi bir kesinti yapılmayacak gibi görünüyor. Örneğin 2 ila 3 bin Euro arasında brüt maaş alan bir anne adayının eline bu hesaba göre doğumdan sonra 7 ila 10 Euro daha az ebeveyn parası geçecek. Diğer yandan yeni düzenlemenin asıl olumsuz yönünü ise diğer kesintilerle birlikte net maaşı belirleyen etkenlerden biri olan gelir vergisi teşkil ediyor. Bu noktada ise hangi eşin kendi vergi sınıfında daha uzun kaldığı belirleyici olacak.

“VERGİ SINIFI, ÇOCUK ARZUSUNDAN ÖNCE GELMELİ”

Şimdiye kadar ebeveyn parasında en yüksek meblağa ulaşmak isteyen çiftlerin “akıllıca” hareket etmeleri halinde, en yüksek net gelir üzerinden ebeveyn parası bağlatması mümkün olabiliyordu. Ancak gelecek yıldan itibaren geçerli olacak yeni düzenleme, 2013 yılında doğacak çocuklar için hangi ebeveynin hangi vergi sınıfına geçeceği kararının doğumdan en az yedi ay önce verilmiş olmasını gerekli kılıyor.

NVL Başkanı Rauhöft, “Gelir vergisi uzmanları bile yeni düzenlemenin aileleri olumsuz etkilediğini yakın zamanda fark etti. Bunda özellikle yasama sürecinin uzaması etkili oldu.” ifadelerini kullandı.

EN KIDEMLİ EŞİN NET GELİRİ ESAS ALINACAK

Gelecek yıldan itibaren ebeveyn parası hesaplanırken, aynı vergi sınıfında en uzun süre kalan eşin net geliri esas alınacak. Bu da anne ve baba adayından hangisinin doğumdan sonra evde kalacağına aylar önceden karar verilmesini gerektirecek. Bunun neticesinde ise evde kalacak eşin daha fazla net gelir sağlayan vergi sınıfına geçmesi gerekecek. Alman Gelir Vergisi Müşavirleri Birliği’nin sözcüsü Markus Deutsch konu hakkında yaptığı açıklamada, “Her ne kadar kulağa akıl almaz gibi gelse de çiftlerin artık çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce, vergi sınıfı dağılımı hakkında karar vermesi gerekiyor.” dedi.

VERGİ MUAFİYETİ DE GEÇERSİZ OLACAK

Öte yandan yeni düzenlemeye göre hangi eşin yüksek kesintili vergi sınıfına geçeceğine hamileliğin ilk birkaç haftası içinde karar vermesi gerekiyor. Aksi halde ebeveyn parası en az net gelir sahibi olan eşin vergi sınıfına göre hesaplanacak. Buna göre aylık brüt geliri 2 bin Euro olan bir anne doğum tarihinden yedi ay önce vergi sınıfı “IV” yerine ‘III’e geçmezse, alacağı ebeveyn parası da normalden 59 Euro daha düşük olacak. Aynı annenin vergi sınıfı eğer “V” ise ebeveyn parasında uğrayacağı kayıp 114 Euro’ya kadar yükselebilecek.

Bütün bunların ötesinde eskiden tanıtım, yol ve çocuk bakımı gibi giderleri muafiyet bedeliyle vergiden düşen ve daha fazla net maaş alan çalışanlar artık muafiyet bedelinde yararlanamayacak. Bu durum engelli çocuğu bulunduğu için vergi muafiyetinden yararlanan ailelerin eline de artık daha az net para geçeceği anlamına geliyor. NVL Başkanı Uwe Rauhöft bu kapsamda ailelere yaptığı uyarıda, “2013′te en yüksek miktarda ebeveyn parası almak isteyenlerin vergi sınıfına doğumdan önce karar vermesi gerekiyor.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER