ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 13:45

Almanya'da çocuk bakım parası yasalaştı


Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, muhalefet tarafından çok eleştirilen "kreşe gitmeyen çocuklar için bakım parası" yasasını imzaladı. Böylece Federal Hükümet ortaklarının aylarca süren tartışma ve görüş ayrılıklarına sebep olan yasanın 1 Ağustos 2013’te yürürlüğe girmesinin önündeki son engel kalkmış oldu. Ana Muhalefet Partisi Sosyal Demokrat Partis (SPD), söz konusu yasayı Federal Anayasa Mahkemesi’ne götürmek istiyor.

Muhalefet partiler tarafından çok eleştirilen küçük yaştaki çocuklarını kreşe göndermeyen ailelerin yararlanabileceği “Çocuk Bakım Parası” (Betreuungsgeld) yasası Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından imzalandı. Cumhurbaşkanlığının bir basın sözcüsü Gauck’un yasanın anayasayla bağdaşıp bağdaşmadığını inceledikten sonra imzaladığını belirtti.

Federal hükümet aslında “Çocuk Bakım Parası” (Betreuungsgeld) uygulamasının 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmesini hedefliyordu. Ancak koalisyon ortakları arasında anlaşmasızlık yasanın ancak Kasım 2012’de Federal Meclis’ten geçirilmesine sebep oldu. Koalisyon ortağı CDU/CSU ile FDP arasında aylarca süren tartışmaların sonucunda geçen yılın kasım ayında bakım parası, muayene parasının kaldırılması ve bütçe düzenlemesi gibi konularda mutabakat sağlanmıştı.

KİME, NE KADAR BAĞLANACAK?

1 Ağustos 2013’te hayata geçirilecek yasaya göre uygulamanın ilk yılında ailelere iki yaşındaki çocukları için ayda 100 Euro verilecek ve 2014 yılından itibaren ise aileler üç yaşındaki çocukları için de bu parayı alabilecek. 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ailelere kreşe göndermedikleri bütün küçük çocukları için ayda 150 Euro bakım parası ödenecek. Bu arada yapılacak ödeme için ailelere iki ayrı seçenek sunulacak.

PARAYI ALMAK İSTEMEYENLER NE OLACAK?

Hesabına para gönderilmesini istemeyip bu parayı özel yaşlılık sigortası ya da çocuklarının eğitimi için tasarruf etmek isteyenlere (Bildungssparen) ayda 15 Euro tutarında “bonus” ödemesi yapılacak. Diğer taraftan SPD yönetimindeki eyaletler bu uygulamayı Federal Anayasa Mahkemesi’ne götürmek istiyor.

Hamburg’a hükümet eden Belediye Başkanı Olaf Scholz, bu yasayı belirterek Federal Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig ise sosyal demokratların iktidara gelmesi durumunda bu uygulamayı ortadan kaldıracaklarını söyledi. SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück de “Başbakan olursam ilk işim bakım parasını kaldırmak olacak.” demişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER