ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 21:09

Almanya'da çiftlik yandı, develer telef oldu


Almanya’nın en büyük deve çiftliğinde çıkan yangında 86 deve telef oldu. Kara Orman (Schwarzwald) bölgesinde bulunan çiftliğe müdahale eden Calw İtfaiye Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, çiftlikteki develerden sadece 5'inin canlı kurtulduğu belirtildi.

Deve çiftliğinin yaşlı sahibinin çıkan yangından sadece beş deveyi kurtarabildiği öğrenildi. Kriminoloji uzmanları yangında herhangi bir kundaklama şüphesi bulunmadığını açıkladı.

Dün gece yarısından sonra başlayan yangın, bölgedeki itfaiye teşkilatına ancak saatler 02.15′i gösterirken ihbar edildi. Yaklaşık 150 itfaiye ve kurtarma görevlisi derhal olay yerine gönderildi. Ancak kurtarma ekipleri çiftliğe ulaştığında, geriye yapılacak fazla bir şey kalmadığı ve develerin çoğunun telef olduğu yandığı anlaşıldı.

Deve çiftliğinin yaşlı sahibinin yangından sadece beş deveyi kurtarabildiği öğrenildi. İtfaiye görevlilerinin yaptığı ilk müdahalelerin ardından, gündüz mesaisinin başladığı saatlerde ise olay yerine kriminoloji uzmanları ve eyalet asayiş dairesinin yangın uzmanları sevk edildi.

KUNDAKLAMA İHTİMAL DIŞI

Yapılan incelemelerde yangının arkasında herhangi bir kundaklama girişimi bulunmadığı anlaşıldı. Ancak yangının neden çıktığı henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamadı. Bir yetkili incelemeler hakkında Bild.de’ye yaptığı açıklamada, “Samanlıkta iğne arıyoruz.” dedi. Yangında ortaya çıkan maddi zararın yaklaşık 1 milyon Euro civarında olduğu tahmin ediliyor.

Deve çiftliğini işleten aile ve çalışanları yaşadıkları şoku atlatamazken, çiftliğin 73 yaşındaki sahibi Wilhelm Breitling’nin şoka girdiği belirtildi. Bir başka polis memuru ise Südwest Presse’ye yaptığı açıklamada, “Breitling’nin hayatını adadığı proje kül oldu.” dedi.

ÇİFTLİĞİN SAHİBİ ŞOKA GİRDİ

Bu arada yaşanan trajik yangın, deve çiftliğinin web sayfasında “Hüzünlü Gece” başlığıyla duyuruldu.

Duyurunun devamında “Dün gece deve çiftliğimiz yandı ve hayvanların büyük bir kısmı telef oldu. Şu sıra bize telefon edilmemesini rica ediyoruz. Teşekkür ederiz.” ifadeleri yer aldı.

Kara Orman’da bulunan çiftlikteki develer çocuk-yaşlı bütün ziyaretçilerin sevgilisi olmuştu.

Çiftliği ziyaret edenler buradaki develeri sevebiliyor, deveye binebiliyor ya da çiftlikte sunulan hayvan destekli terapilerden yararlanabiliyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER