ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2013 Çarşamba 13:03

Almanya'da camiler toplumsal sorumluluk alarak uyuma katkı sağlıyor


Almanya'nın Hamburg şehrinde İslami kuruluşlar; Şura, DİTİB ve İslam Kültür Merkezleri Birliği’nin (VIKZ) talebi üzerine 42 cami işleyişleri ile ilgili olarak araştırıldı. Marion Koch ve Joachim Reinig tarafından yapılan araştırma DİTİB’e bağlı Bergedorf Kocatepe Camii’nde tanıtıldı.

Araştırmaya göre çoğu başka binalardan ibadethane şekline getirilen cami ve mescitler genelde öğle ve akşam vakit namazlarında yaklaşık bin 300, cuma namazlarında ise 12 bin 208 kişinin namaz kılmasına imkan tanıyor. Bayram namazlarında bu cami ve mescitlere gelenlerin sayısı 25 bin 220’yi buluyor. Cuma ve bayram namazlarında hiçbir cami yer talebini karşılayamıyor.

Camilerin sunduğu imkanlar sadece namaz için mekan sunmak ve Kur’an-ı Kerim dersleri vermekle sınırlı değil. Bunun ötesinde başta çocuk ve gençler için çalışmalar yürüten camiler, toplumsal sorumluluk alarak uyuma katkı sağlıyor. Çoğunlukla erkeklerin ziyaret ettiği camilerde kadınlar da aktif çalışmalar yürütüyor. Bazı camilerin kadın kolları gibi ayrı bir yönetim kurulu var. Çoğu gönüllü yapılan bu çalışmalar bina içiyle sınırlı kalmıyor.

Camiler semt danışma konseyi, farklı din mensupları arasında diyalog, semt veya sokak pazarı gibi etkinliklerde de yer alıyor. Çok yönlü etkinlikler ve çalışmalarla toplumun bir parçası haline gelen camiler Hamburg için de vazgeçilmez hale gelmiş. Devlet karşıtı ya da şehir planlamasına karşı değiller. Mescit veya camilerin mimari yapısıyla ilgili ayrımcılık söz konusu. Çoğu camilerde acil çıkışlar gerektiği şekilde yapılmış. Araştırmada ayrıca, bu çalışmalardan dolayı daha geniş ve büyük cami ve mescitlere ihtiyaç duyulduğuna yer veriliyor. İnşa edilecek camilerin ihtiyaç duyulan semtlere yapılması da talepler arasında başta yer alıyor.

Araştırmanın tanıtıldığı programa katılan Hamburg Senatosu Müsteşarı Christoph Krupp DİTİB’e bağlı Hamburg Bergedorf Camii’nden övgüyle bahsetti. Krupp, “Bu caminin inşa edilmesi sırasında Neonaziler engel olmak istediği için tartışma başlamıştı. İyi ki o zaman bu tartışmalar olmuş. Halk bu tartışmalar sonrası ne olduğunu anladı.” dedi. Cami yöneticileriyle anlaşılarak merkezi bir yerde çok güzel bir cami inşa edildiğini söyleyen müsteşar, "Diğer camiler buradan örnek alabilir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER