ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:07

Almanya'da aşırı sağcı terör tehlikesi hâlâ yüksek


Almanya'nın iç istihbaratı konumundaki Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) izlediği grup ve şahıslarla ilgili 2012 Raporu açıklandı. Ülkede aşırı sağcı terör tehlikesinin yüksek olduğunu belirten BfV Başkanı Hans-Georg Maassen, Neonazi NSU terör örgütünü taklit edenlerin türeyebileceğine dikkat çekti.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ve Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, ülkenin iç istihbaratının izlediği grup ve şahıslarla ilgili 2012 Raporu'nu tanıttı. Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) bakan Friedrich, Almanya'da aşırı sağcıların sayısında biraz gerileme yaşanmasına rağmen şiddet yanlısı olanların sayısının giderek arttığına dikkat çekti. BfV Başkanı Maassen ise 2000 yılında 50 binlerde olan aşırı sağcıların sayısının 22 bin 150'ye kadar gerilediğini belirtti.

Geçen yıl bu şahıslar tarafından 802 şiddet içeren suç işlendiğini ve altı cinayete teşebbüs kaydedildiğini sözlerine ekleyen Maassen, “Her iki aşırı sağcıdan biri şiddet yanlısı. Somut bir ipucu olmamasına rağmen aşırı sağcı terör saldırı tehlikesi mevcut.” dedi. Neonazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünden örnek almak isteyenlerin de olabileceğini dile getiren Maassen, “NSU'dan sonra siyasi bir eylem olarak teröre başvurabilecek olanlar var." diye konuştu.

‘İslamcı' olarak adlandırılan aşırı dinci gruplar üzerinde duran Friedrich ve Maassen, El-Kaide gibi yapılanmalar yerine bireysel şahıslar ve gruplardan gelebilecek tehlikeler üzerinde durdu. “Almanya'da 4 bin 500 Selefi var. Her Selefi terörist değildir, bunların çok küçük bir parçasının terörle ilişkisi var.” diyen Maassen, ancak teröre bulaşanların Selefilerle bağlantılı olduğunun tespit edildiğini belirtti. Önceden Pakistan'a gidip silahlı eğitim almak isteyen aşırı grupların yeni hedefinin Suriye olduğunu anlatan Maassen, şimdiye kadar 60 kişinin bu ülkeye gittiğini, 17 kişinin bu girişimine engel olunduğunu aktardı.

ALMANYA'DA 650 DHKP-C ÜYESİ VAR

Ankara'da şubat ayında ABD konsolosluğuna bombalı saldırıda bulunan Ecevit Şanlı'nın mensup olduğu DHKP-C'yi yakından takip ettiklerini de anlatan Maassen, Almanya'da bu aşırı solcu örgüte üye olanların sayısının 650 olduğunu aktardı. PKK terör örgütünün sempatizanlarının sayısının 13 bin olarak geçtiği raporda örgütün Almanya'da topladığı para miktarı ile ilgili bilgi verilmedi. Friedrich ve Maassen, PKK'nın para toplama girişimlerine mümkün olduğu kadar zorluk çıkardıklarını söyledi.

Basın mensupların merak ettiği konulardan biri ise dünyadaki elektronik posta, sesli-görüntülü sohbet ve dosya transferinin neredeyse tamamının ABD tarafından takip edilmesi konusuydu. Bu olay hakkında medya aracılığıyla haberdar olduklarını belirten Friedrich, ABD'li meslektaşlarına soru önergesi gönderdiğini anlattı. Maassen de Almanya'daki vatandaşların da etkilendiği bu olaydan haberdar olmadığını söyleyerek, ABD'nin kullandığı takip sistemini kendi kurumu için istemediğini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER