ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:12

Almanya ve Hollanda, ilk ortak bakanlar kurulunu yaptı


Alman Federal Bakanlar Kabinesi, ilk kez Hollanda hükümetiyle ortak toplantı yaptı. Kuzey Ren Vestfalya'daki Kleve şehrinde yapılan toplantı Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ana konuları rekabet yeteneği, enerji, bilim ve yenilikler oldu.

Bakanlar kurulu toplantısından sonra Başbakan Merkel, Hollanda'nın Nimwegen şehrindeki Radboud Üniversitesi'nin programına katıldı. Üniversite Merkel'e Avrupa ve dünya çapında topluma yaptığı katkılardan ve Almanya'da bilim alanı için harcadığı çabalardan dolayı fahri doktora unvanı verdi. Ödül töreninde Merkel'in Hollandalı mevkidaşı Rutte ve iki ülkeden ikişer bakan hazır bulundu.

Öte yandan Merkel, Forbes dergisi tarafından üçüncü kez üst üste ‘Dünyanın en etkili kadını' seçildi. Merkel, Forbes tarafından “27 üyeli Avrupa Birliği'nin bel kemiğini oluşturan ve omuzlarında Euro'nun geleceğinin yükünü taşıyan lider” olarak tanımlandı. 2005 yılından bu yana başbakanlık görevini yürüten Merkel, son 10 yılda 8 kez dünyanın en etkili kadını seçilmiş oldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER