ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:50

Almanya ve Fransa'da kara para çağrısı


Almanya günlerdir İsviçre bankalarına yatırdığı milyonlarca Euro'yu beyan etmeyen Bayern Münih’in Başkanı Uli Hoeneß’e ilişkin vergi skandalını konuşurken, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan dünyada kara para aklanmasıyla ilgili mücadeleye öncülük yapması istendi.

İki ülkenin maliye bakanlıkları tarafından AB Komisyonu’na gönderilen ortak mektupta, küresel mali krizin ardından bütçe disiplini ile ilgili çalışmaların büyük önem kazandığı dönemde, kara para aklanmasıyla ilgili karalı mücadelenin kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ve Fransız meslekdaşı Pierre Moscovici tarafından ortak kaleme alınan mektupta, AB’nin bu konuda “iddialı bir politikayı” yürürlüğe koyması talep edildi.

Fransa ve Almanya, yasa dışı finans hareketlerine karşı iç pazarlarının bütünlüğünün daha iyi korunmasının gerekli olduğunu düşünüyor. Paris ve Berlin ayrıca “vergi cennetleri” ile daha iyi mücadele edilmesi gerektiğini savunuyor. İki ülke, kara para paklanması ve “vergi cennetleri” ile mücadele için AB Komisyonu’nun gerekli yasal çalışmaları derhal başlatmasını istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER