ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 00:00

Almanya Suriye konusunda İngiltere ile hemfikir


Almanya Başbakanı Angela Merkel İngiltere Başkanı David Cameron ile Suriye’deki son gelişmeler hakkında telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili görüşe esnasında şu noktalarda fikir birliğine ulaştı:

Esed rejiminin Suriye'de sivil halka karşı geniş bir alanı kapsayacak şekilde kimyasal silah kullandığına dair yeterince delil mevcuttur.

Rejim bunu gerçekleştirebilecek kimyasal zehirli savaş malzemelerine sahip olduğu gibi bu silahları kullanacak bilgi ve tecrübenin yanında üretimini sağlayacak desteğe de sahiptir.

Bu zehirli gaz saldırısının çoktandır devam eden iç çatışmada bir dönüm noktası anlamına geldiği noktasında birleşen ikili, Suriye rejiminin bu tür uluslar arası hukuka aykırı bir savaş yürütmenin cezasız kalacağını ummasının yanlış olacağı görüşünü paylaştı. Almanya Başbakanı İngiltereli meslektaşı gibi uluslararası bir tepkinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Merkel, İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgilenmesi için başlattığı inisiyatifi memnuniyetle karşılarken, her iki lider de Güvenlik Konseyi'nin hiçbir üyesinin bu suç karşısında gözlerini kapamayıp gerekli kararları alacağını ümit ettiğini dile getirdi.

Merkel ve Cameron, en yakın müttefiklerle gelişmelere dair yoğun bilgi alışverişini devam ettirmeyi kararlaştırdı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER