ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:15

Almanya silahlı İHA için ABD'den olumlu cevap bekliyor


Almanya’nın silahlı insan hava aracı (İHA) talebine ABD’nin olumlu cevap vermesi bekleniyor. Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, ABD’ye iki günlük ziyarette bulunarak mevkidaşı Chuck Hagel ile görüşme yaptı. Silahlı İHA konusunda mayıs ayında bir cevap beklediklerini aktaran bakan de Maiziere, “Sanıyorum cevap olumlu olacak.” dedi.

Savunma Bakanı, ABD’den ‘Reaper’ model İHA’lar konusundaki olumlu cevabın, alışverişin hemen gerçekleşeceği manasına gelmediğinin altını çizdi. Almanya’nın Amerikan silahlı insansız hava araçlarının yanı sıra İsrail’in ‘HeronTP’ model İHA’larını temin etmek için girişimde bulunduğu belirtiliyor.

Almanya’da silahlı İHA’larla ilgili tartışmalar aylardır sürüyor. Muhalefet, hükümeti silahlı İHA konusunda ağır eleştiriyor. Bakan de Maiziere ise 22 Eylül’deki genel seçimlerden önce İHA satın alımı ile ilgili bir önergenin Federal Meclis’e sunulmayacağını söyledi. Alman Ordusu Afganistan’da halihazırda ‘Heon 1’ model silahsız İHA’ları kiralık olarak kullanıyor. Kiralık sözleşmeleri ise Ekim 2014’de sona eriyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER