ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 16:42

Almanya seçimlerine 81 göçmen aday katılıyor


Almanya’da Eylül ayında yapılacak federal meclis seçimleri için en az 81 göçmen kökenli de aday gösterildi. Almanya Federal Meclisi’nde 620 civarında milletvekilinin bulunduğu dikkate alınırsa milletvekillerinin toplam yüzde 3’ü toplumun çok kültürlü yapısını temsil etmiş olacak.

Göçmenler toplam aday sayısının yaklaşık yüzde dörtlük bir bölümüne tekabül ediyor. Ancak Mediendienst Integration isimli sitenin nisan ve haziran aylarında meclisteki partilerin teşkilatları arasında yaptığı bir araştırmaya göre bu adayların çoğu listelerin seçilme şansı olmayan yerlerinde bulunuyor.

330 BİN TÜRK SEÇMEN

Seçilme şansı olanların sayısı ise 15 ile 20 arasında gösteriliyor. Almanya Federal Meclisi’nde 620 civarında milletvekilinin bulunduğu dikkate alınırsa milletvekillerinin toplam yüzde 3’ü toplumun çok kültürlü yapısını temsil etmiş olacak.

Bu arada Almanya’daki göçmen kökenli seçmen sayısı ise 5,6 milyon olarak gösteriliyor. Bunların yüzde 6’sı Türk. Buna göre Almanya’da 330 bin civarında Türk seçmen var. Son federal meclis seçimlerinde göçmenlerin yüzde 72,3’ü seçimlere katıldığını söylemişti. Bu oran Alman seçmen arasında ise yüzde 81,5 olmuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER