ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 14:30

Almanya seçim havasında


 Almanya'da bu yılın sonbahar mevsiminde yapılacak Bavyera Meclisi seçimleri için siyasi hava şimdiden ısınmaya başladı.

Hıristiyan Sosyal Birlik Partisinin (CSU) efsanevi liderlerinden Edmund Stoiber'in, Passau kentinde 13 Şubat Kül Çarşambası (Aschermittwoch) gününde partisi adına yapılacak etkinlikte seçmenlere ana konuşmacı olarak hitap edeceği bildirildi.

Münchener Merkur adlı yerel bir gazetenin haberine göre, Bavyera Başbakanı Horst Seehofer (CSU), geleneksel olarak siyasilerin birbirlerini iğneledikleri bu günde Stoiber ile birlikte podyuma çıkacak. Seehofer'in ayrıca Stoiber'i diğer büyük toplantılarda da konuşmacı olarak görmek istediği ifade ediliyor.

Öte yandan Bavyera'nın ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Partinin (SPD) Bavyera Başbakan adayı Christian Ude (SPD), CSU'yu muhalefete gönderme şanslarının yüksek olduğunu söyledi. Bunun için Yeşiller ve Hür Seçmenler partileri ile ortak çalışma arzusunun vurgulanmasını istedi. Eyalet seçimlerinde partisinin yüzde 25 oy almasını hedeflediğini dillendiren Ude, CSU seçmenlerinin çok kaygılı olduğunu ileri sürdü.

Bavyera Hükümetinin karar vereceği seçim tarihi, 1 Eylül yada 24 Kasım olacak. Bavyera seçimleri ile federal meclis seçimlerinin aynı tarihlere denk gelmesi nedeniyle CSU, Bavyera seçimlerini öne almak istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER