ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2014 Pazartesi 16:36

Almanya, Rusya ve Ukrayna ortak hareket ediyorlar

Almanya, Rusya ve Ukrayna ortak hareket ediyorlar

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Ukrayna krizinde başından beri aynı duruşu koruduğunu söyledi.


Federal Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Seibert, bir soru üzerine, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer'in, Başbakan Merkel ile Dışişleri Bakanı Steinmeier'in Ukrayna ve Rusya politikasının birbirinden farklı olduğu yönündeki eleştirisini yanıtladı.

Alman hükümetinin, Rusya ve Ukrayna konusunda ortak hareket ettiğini ifade eden Seibert, Merkel ve Steinmeier'in baştan beri yaptıkları görüşmeleri ve bilgileri birbirleriyle paylaştıklarını, ortak hareket ettiklerini vurguladı.

Seibert, Merkel'in Avustralya'daki G20 Zirvesi ile Steinmeier'in Moskova ziyaretinde de bunun böyle olduğunu kaydetti.

"Biz Ukrayna politikasında hemfikiriz. Hem analizinde, hem de bu konuda çıkardığımız siyasi sonuçlarda" diyen Seibert, ısrarlı şekilde diplomatik çözüm arayışında olduklarını ancak gerekirse yaptırımların da uygulanacağını belirtti.

Seibert, "Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna krizinde başından beri aynı duruşunu koruyor. Ukrayna politikasında koordine içinde karar veriliyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli da söz konusu eleştrileri "saçmalık" olarak niteledi. Steinmeier'in böyle bir görüş ayrılılığının doğru olmadığını söylediğini hatırlatan Chebli, "Gücümüzü ve enerjimizi Ukrayna'daki krizi yatıştırmak için kullanalım. Zaten bu yeteri kadar zor" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER