ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:26

Almanya: Mısır'ın demokrasisi için bu ciddi bir gerilemedir


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Mısır'daki gelişmeleri 'demokrasi için bu ciddi bir gerileme' olarak nitelendirdi. Westerwelle, "Mısır ivedilikle tekrar anayasal düzene geri dönmelidir." dedi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da konuyla ilgili açıklama yapan Alman bakan, "Mısır ordusunun anayasayı geçici olarak kaldırması ve Cumhurbaşkanı'nı görevden alması vahim bir hamledir. Bu beni ciddi anlamda endişelendiriyor. Demokratik düzenin kaldırılması Mısır'ın sorunlarına kalıcı bir çözüm getiremez. Mısır'daki demokrasiye geçiş sürecinin bu olaylardan dolayı zarara uğrama riski vardır. Bu sadece Mısır için değil, tüm bölge için de büyük sonuçlar doğurabilir." uyarısını yaptı.

Mısır'daki sorumluları şimdi ihtiyatlı davranmaya, birbirlerine yaklaşmaya ve birlikte bu ciddi devlet krizinden bir çıkış yolu bulmaya çağıran Westerwelle, şöyle devam etti: "Çözüm sadece diyalog ve siyasi uzlaşmayla bulunabilir. Hiçbir toplumsal grup dışlanmamalıdır. Şiddet, siyasi gerekçeyle takip ve keyfi tutuklamalar siyasi araç olarak kullanılmamalıdır. Mısır Devrimi'nin kazanımlarına, özellikle basın ve toplanma özgürlüğüne, dokunulmamalıdır. Almanya bundan böyle de Mısır'da demokratik bir devlet yapısının oluşturulmasını destekleyecektir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER