ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 00:46

Almanya ile ABD arasındaki casusluk krizi

Almanya ile ABD arasındaki casusluk krizi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Almanya'nın üst düzey Amerikalı istihbarat çalışanından ülkeyi terk etmesini istemesiyle ilgili, ABD ile Almanya arasındaki ilişkilerin "olağanüstü öneme" sahip olduğunu ve gelecek süreçte üst düzey yetkililer üzerinden aralarındaki diyaloğu sürdüreceklerini belirtti.Günlük basın brifinginde ABD ile Almanya arasındaki casusluk kriziyle ilgili soruları yanıtlayan Psaki, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yakın bir zamanda Alman mevkidaşı Frank Walter Steinmeier'le bir görüşme yapmasının planlandığını kaydetti.
Alman hükümetinin üst düzey Amerikalı istihbarat çalışanının ülkeyi terk etmesini istemesiyle ilgili haberleri gördüklerini, ancak buna dair spesifik bir yorumda bulunmayacağını ifade eden Psaki, "Almanya ile güvenlik ve istihbarat işbirliğimiz çok önemli. Bu, Almanlar ve Amerikalıların emniyetinin korunmasına katkı sağlıyor" dedi.
ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen yıl istihbarat toplama yöntemleri konusunda bir gözden geçirme çalışması yaptığını ve sistemin bazı unsurlarında reform adımları attıklarını hatırlatan Psaki, ABD'nin Almanya'nın bu adımı karşısında ne gibi bir tepki vereceğine dair soruyu da şöyle yanıtladı:
"Bildiğiniz gibi son birkaç aydır Almanya ile bir dizi görüşmelerimiz oldu ve bunların devam etmesini bekliyorum. Ancak bunlar diplomatik kanallar üzerinden olacak. Diplomatik kanallar üzerinden olmasının ilişkilerin daha hayrına olduğu düşüncesindeyiz. Kerry ve Steinmeier'ın gelecek günlerde bir görüşme yapma fırsatı bulmalarını bekliyorum.
Şunu da tekrar edeyim: Almanya ile ilişkilerimiz olağanüstü öneme sahip. Üzerinde birlikte çalıştığımız çok sayıda alan var. Görüş ayrılığı yaşadığımız alanlar da olabilir ama güçlü bir ilişkinin işareti, bu görüş ayrılıkları ya da zorlukların üstesinden gelebilmektir ve bunu uygun kanallar üzerinden yapmaya devam edeceğiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER