ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 17:19

Almanya ile ABD arasındaki casusluk krizi

Almanya ile ABD arasındaki casusluk krizi

Alman hükümetinin, üst düzey Amerikalı istihbarat çalışanının ülkeyi terk etmesini istediği bildirildi.Federal Meclis'te istihbarat servislerini kontrol etmekle sorumlu Parlamento Kontrol Komitesi'nin (PKGr) Başkanı Clemens Binninger, federal hükümetin, ABD'nin Berlin'deki istihbarat servislerinin temsilcisinden ülkeden ayrılmasını istediğini açıkladı.
Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yazılı açıklamasında, gerekçe olarak Federal Başsavcının başlattığı soruşturma ve Edward Snowden'ın ifşa ettiği belgelerle ortaya çıkan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dinleme faaliyetlerini gösterdi.
Alman hükümetinin bu olayları ciddiye aldığını ifade eden Seibert ancak ABD ile yakın işbirliği içinde olmanın Almanya'nın çıkarına olduğunu da vurguladı.
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'ın ifşa ettiği belgelerden dolayı bir yıldan beri Almanya ile ABD arasında kriz yaşanıyor.
Snowden'ın belgelerinde ABD'nin güvenlik kurumlarının Alman vatandaşlarını ve aralarında Başbakan Angela Merkel'in de bulunduğu siyasetçileri de dinlediği iddia edilmişti. Son bir hafta içinde deşifre olan casuslar da bu iki ülke arasındaki krizi yeni bir boyuta taşıdı.
Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Federal Savcılık memurları dün Savunma Bakanlığında çalışan bir kişinin ev ve ofisinde arama yapmış ve savcılık bu kişi hakkında ABD için casusluk yaptığı suçlamasıyla soruşturma başlattı.
Almanya'da geçen hafta dış istihbarat teşkilatı BND'de görevli bir ajan, ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. ABD'ye para karşılığında casusluk yaptığını itiraf eden ajan, yaklaşık iki yıl çift taraflı çalıştığını ve 2012 yılından bu yana 218 belgeyi ABD gizli servisine ilettiğini söylemişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER