ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 22:13

Almanya için Alternativ Partisi yabancı düşmanlarını istemiyor


Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, saflarında yabancı düşmanlarını istemiyor. İslam düşmanlığı ile tanınan sağcı popülist Die Freiheit (Özgürlük) partisinin gelecekte seçimlere katılmayacakları, üye ve taraftarlarına AfD partisini desteklemeyi tavsiye edecekleri yönündeki açıklaması üzerine AfD, bu partinin üyelerini istemedikleri açıkladı.

Parti yönetiminden yapılan ikinci bir açıklamada bu konuda parti yönetiminin görüş birliği içinde olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Hedefimiz seçime katılmayanları ve diğer partilerin seçmenlerini kazanmak. Küçük parti taraftarları ve aşırı görüşte olanları partimizde görmek istemiyoruz." denildi.

Parti Başkanı Bernd Lucke, sadece Die Freiheit partisi taraftarlarını değil, Korsanlar ve Hayvanları Koruma Partisi (Tierschutzpartei) taraftarlarını da partide istemediklerini belirtti. Die Freiheit partisi bu yılın nisan ayından beri İslam karşıtı görüşleri nedeniyle Bavyera Anayasayı Koruma teşkilatı tarafından takip ediliyordu.

Bu yıl kurulan ve geçen ayki genel seçimlerde yüzde 5 barajını zorlayan AfD, hükümetin Euro politikasını ve kurtarma paketlerini eleştiriyor ve eski Alman Markı´na dönülmesini savunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER