ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 22:03

Almanya: Fasılla ilgili sadece teknik sorun var


Alman hükümeti, Türkiye ile AB'nin yol ayrımında olmadığını söyledi. Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde açılması beklenen fasılla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “Çözülmesi gereken bazı teknik sorunlar var. Bunlar aşılınca müzakere süreci devam edecektir.” taahhüdünde bulundu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasının Almanya tarafından engellenmesi ve Gezi Parkı olaylarına Almanya’dan yapılan sert açıklamalar Türk- Alman ilişkilerinde gerginlik oluşturdu. Uzun bir aradan sonra açılması beklenen 22. fasla Almanya’nın beklenmedik şekilde karşı çıkması tepkilere neden oldu. Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin bitmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke, “Söz konusu olan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’nu kapsayan 22. fasıldır. Burada sadece görüşülmesi gereken bazı teknik sorunlar var. Bunlar asılınca süreç devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

"GEZİ OLAYLARININ DOĞRUDAN ETKİSİ YOK"

Teknik sorunların somut olarak ne olduğu konusunda bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Peschke, “Aslında 22. fasıl çok tartışılması gereken bir başlık değil. Bizim için önemli olan insan hakları, hukuk devleti gibi konuları içeren 23. Ve 24. fasıllardır. Şu an görüşeler devam ediyor. Bir çözüm bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Müzakerelerin durdurulmasında Gezi Parkı olaylarının bir etkisinin olup olmadığı sorusu üzerine Peschke, “Gezi olaylarının doğrudan bir etkisi yok.” cevabını verdi.

Peschke, Brüksel’deki görüşmelerin Türkiye’nin ile müzakerelerin devam edip etmemesiyle değil, 22. fasılın ne zaman nasıl açılacağı ile ilgili olduğunu söyleyen ve çözüm bulunacağı konusunda iyimser olunduğunu kaydetti.

TÜRKİYE-SURİYE KIYASLAMASINA TEPKİ

Basın toplantısında Türkiye’de yaşananları Suriye ile kıyaslayan Yunan gazeteciye sert çıkan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Peschke “Türkiye’yi Suriye ile kıyaslamak kabul edilemez bir yaklaşım ve büyük bir hatadır. Türkiye, AB değerlerini paylaşan demokratik bir ülkedir. Suriye ise otoriter bir rejimdir. İki ülke kıyaslanamaz." ifadelerini kullandı.

ÜYEYE TEPKİ YOK, ADAY'A VAR

Sözcü, Yunanistan’da devlet televizyonun kapatılmasına Merkel’in tepkisinin sorulması üzerine “Yunanistan’ın iç meselesidir. Açıklama yapmamız söz konusu olamaz.” cevabı verdi. “Türkiye’de yaşananlar Almanya için Türkiye’nin iç sorunu olarak algılanmıyor mu? Polisin Yunanistan’da ve Almanya’da ekonomik kriz nedeniyle yapılan eylemlerde göstericilere sert müdahalelerini hükümet nasıl değerlendiriyor?” sorusuna sözcü “Bunlar iki farklı konu. Birbirine karıştırmayalım. Yunanistan üye; Türkiye aday. ” cevabını verdi. “Önce üye olanlara tepki gösterilmesi gerekmiyor mu?” sorusuna ise cevap verilmedi.

"MERKEL DE İÇE DÖNÜK SİYASET YAPIYOR; BÜYÜTMEYİN"

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in seçim programında "Türkiye sadece üyelik değil, imtiyazlı ortaklık fikrinden de vazgeçen" ifadeler yer vermesini değerlendiren Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili "Üyelik bugünden yarına gerçekleşmeyecek. Uzun soluklu bir süreç. Erdoğan nasıl kendi iç kamuoyuna ve tabanına hoş gelecek bazı açıklamalar yapıyorsa Merkel’in de iç kamuoyu var. Seçim öncesi bu tür açıklamalar yapılabilir. Çok büyütülmemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Türk siyasilerin açıklamalarının çok sert olduğunu özellikle söylemlere dikkat edilmesini tavsiye eden Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Üyelik süreci bitmiş değil. Egemen Bağış ve Bekir Bozdağ gibi siyasiler daha temkinli bir dil kullanmalı." dedi.

Dolaylıda olsa Gezi Parkı olaylarının etkisinin olduğunu ima eden yetkili "Hükümet, göstericiler için sert ifadeler kullanacağına ve AB üyeliği nedeniyle Almanya’ya sert açıklamar yapacağına önce Türkiye’deki olayları demokratik hukuk devleti sınırları içinde çözmeli. Bu konuda beklentilerimiz var." sözlerini aktardı.

İKİ ÜLKE DE BÜYÜKELÇİLERİ DIŞİŞLERİ BAKANLIKLARINA ÇAĞIRDI

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden sorumlu Bakanı Egemen Bağış’ın Merkel ve Almanya yönelik yaptığı açıklamalar üzerine Alman Dışişleri Bakanlığı açıklama talep etmek için Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu Bakanlığa çağırdı. Aynı zaman diliminde de Türk Dışişleri Bakanlığı Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’u Bakanlığa çağırarak açıklama istedi. Büyükelçi Karslıoğlu görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapmadı.

Egemen Bağış açıklamasında şunları söylemişti: "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER