ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 18:34

Almanya Başbakanı Merkel’in Çin temasları

Almanya Başbakanı Merkelin Çin temasları

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi ziyaret için geldiği 7. Çin ziyaretinde Çinli liderlerle görüştü.


Merkel ilk olarak Çin Başbakanı Li Keqiang ile görüştü ve görüşmenin ardından iki ülke arasında bir dizi işbirliği anlaşmaları imzalandı. İki liderin tanıklık ettiği imza töreninde Çin’in bayrak taşıyıcısı Air China Havayoları ile Alman Lufthansa Havayolları işbirliği anlaşması imzaladı. Ayrıca Alman oto devi Valkswagen ile Çinli ortağı arasında yeni üretim fabrikası kurma ve Qingdao şehrinde enerji tasarruflu binaların sergileneceği bir ekopark kurulması anlaşması da imzalandı. Airbus Grup da, Çinli şirketlere 100 helikopter satma anlaşmasına imza attı.

Anlaşmaların ardından iki lider sonrasında basının karşısına çıktı. Çin Başbakanı Li, ticaret, finans, teknoloji, sanayi, bilgi teknolojileri, enerji tasarrufu, çevre koruma ve kültür ile uluslar arası işlerde koordinasyon alanlarında Almanya ile işbirliği teklifinde bulundu.

Li ayrıca, Çin'in Almanya'ya 80 milyar yuan (yaklaşık 13 milyar dolar) değerinde Yabancı Kurumsal Yatırımcı Kotası sağlayacağını açıkladı.

Merkel ise, şehirleşme, çevre, enerji tasarrufu, iklim değişikliği, tıp ve sağlık alanlarında işbirliğini geliştirerek, uluslararası meselelerdeki koordinasyonu yoğunlaştıracaklarını açıkladı. Merkel, Çin ziyaretine dün, ülkenin güneyindeki Chengdu şehrinden başlamıştı.

Merkel, Çin Başbakanının ardından Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Meclis Başkanı Zhang Dejiang ile de görüştü.

Görüşmede Xi, Çin ve Almanya'nın birbirini stratejik ortak olarak gördüğüne dikkat çekti. Almanya Başbakanı ise görüşmede finans, endüstriyel bilişim, havacılık ve uzaycılık, sosyal güvenlik gibi alanlarda Çin ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ve Çin-Avrupa Birliği ilişkilerinin güçlendirilmesinde destekleyici rol oynamaya devam edeceklerini söyledi.

2005’te göreve gelen Merkel’in bu ziyareti Çin’e yaptığı 7. Ziyaret oluyor. Merkel, aynı zamanda Çinli liderlerle en çok bir araya gelen Avrupalı lider. Merkel’e, salı gününe kadar sürecek Çin ziyaretinde, Volkswagen, Siemens, Airbus, Deutsche Bank’ın üst düzey yöneticileri de dahil olmak üzere geniş bir iş adamları heyeti eşlik ediyor.

VOLKSWAGEN İKİ FABRİKA AÇIYOR

Çin’in kendileri için en büyük ve önemli Pazar haline geldiğini belirten Volkswagen Alman, Çinli ortağı FAW Volkswagen ile Çin’deki kapasitelerini arttıracaklarını duyurdu. Söz konusu iki fabrikanın birisinin Çin’in doğusundaki Shangdong eyaletinin liman şehri Qingdao’da, diğerinin ise Pekin’in komşusu Tianjin şehrinde kurulacağını ve toplam değerin 2 milyar Avro (2,72 milyar dolar) olacağı kaydedildi. Alman oto şirketi, Çin’de 30 yılda 20 milyon araç sattı ve 2014 ve 2018 yılları arasındaki toplam yatırımının 18,2 milyar Avro (25,25 milyar dolar) olacağını da açıkladı.

Bu yılın ilk 5 ayında Volkswagen, Çin’de 1,51 milyon araç üretti ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17,7 daha fazla.

Merkel, 2006 yılından bu yana, Pekin, Şanghay, Nanjing, Xi'an, Guangzhou ve Tianjin dahil olmak üzere birçok Çin şehrini ziyaret etti.

Almanya’dan makine, otomobil yedek parça, elektronik, tüketim ve yüksek teknolojili mallar ithal ediyor.
Asya-Pasifik bölgesinde Çin, Almanya’nın en büyük ticaret ortağı konumunda; Almanya ise Çin’in Avrupa’daki en büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

İkili ticaret geçen yıl 161,1 milyar dolar gerçekleşti ve bu rakam Çin’in Avrupa Birliği ile yaptığı ticaretin üçte birine denk geliyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER