ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 11:21

Almanya, Avrupa'da da şampiyon

Almanya, Avrupada da şampiyon

Avrupa'nın önde gelen ekonomileri arasında en iyi performansa sahip olan Almanya, bu başarısını Dünya Kupası'nda da sürdürdü.


Avrupa İstatistik Ofisi'nden (Eurostat) derlediği verilere göre, mayıs ayına ilişkin işsizlikte yüzde 5,1 orana sahip olan Almanya, Avrupa'nın önde gelen ekonomileri arasında en iyi performansa sahip. Bu oranla yüzde 11,6 orana sahip olan Avro Bölgesi ortalamasının çok altında kalıyor. Almanya ayrıca bölge'de en az işsizlik oranına sahip 2. ülke konumunda bulunuyor. Kupada başarısız olan İspanya ise yüzde 25,1 işsizlik oranına sahip. İspanya bu işsizlik oranıyla bölgede en fazla işsizlik oranına sahip 2. ülke olarak yer alıyor.


Portekiz yüzde 14,3 , İtalya ise yüzde 12,6 işsizlikle Avro Bölgesi ortalamasının üzerinde yer alıyor. Yüzde 10,1 işsizlikle Fransa da çift hanelerde seyrederken, 3. olan Hollanda ise yüzde 7 işsizlikle Avro Bölgesi'nde tek haneli işsizlik oranına sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Grubundan lider olarak çıkıp ikinci tura kadar devam edebilen Belçika da yüzde 8,5 işsizlikle Avro Bölgesi ortalamasının altında yer alıyor.

Almanya, işsizlikteki performansını genç işsizlikte de sürdürüyor. Yüzde 7,8 genç işsizlik oranına sahip olan Almanya aynı zamanda bu oranla Avro Bölgesi'nde en az genç işsizlik oranına sahip ülke konumunda bulunuyor.

İspanya ise genç işsizlikte de yüksek orana sahip. İspanya, yüzde 54'le bölgede en fazla genç işsizlik oranına sahip ülke konumunda bulunuyor.

Avro Bölgesi'nin üzerinde

İşsizlik oranında iyi bir performans sağlayan Almanya, istihdam oranında da Avro Bölgesi ortalamasının üzerine çıktı. İstihdamda bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 artış kaydeden Almanya, yüzde 0,1 oranına sahip olan Avro Bölgesi'nin üzerinde bir performans sergiledi.

İtalya, istihdam oranında yüzde 0,1, Portekiz ise yüzde 0,3 azalış kaydetti.
İstihdamda Fransa bir önceki çeyreğe göre yatay seyrederken, İspanya yüzde 0,2 artış kaydetti. İspanya bu oranla Avro Bölgesi'nin üzerine çıksa da Almanya'nın gerisinde kaldı. Hollanda ve Belçika ise yüzde 0,1 oranındaki istihdam oranıyla Avro Bölgesiyle paralel bir seyir izliyor.


Almanya performansını büyümede de devam ettirdi. Bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre, Avro Bölgesi'nde yüzde 0,2 büyüme görülürken, yüzde 0,8 büyüyen Almanya yine Avro Bölgesi'nden daha iyi bir performans sergiledi.

Portekiz ve İtalya'da ise yılın ilk çeyreğinde Almanya'nın aksine daralma yaşandı. İlk çeyrekte Portekiz'de yüzde 0,7 , İtalya'da da yüzde 0,1 daralma görüldü.

Yüzde 0,4 büyüme kaydeden İspanya ise yine Almanya'nın gerisinde kaldı. Fransa ise büyümede de istihdamda olduğu gibi yatay seyretti.

Belçika yüzde 0,4 büyüme oranıyla ilk çeyrekte Avro Bölgesi'nin üzerine çıktı. Kupada 3.'lükle yetinen Hollanda ekonomisi ise ilk çeyrekte yüzde 1,4 daraldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER