ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 18:14

Almanlar yılda bir küvet dolusu içki içiyor


 Almanya'nın en önemli bağımlılık sorunu olmaya devam eden alkol ve tütün ürünleri hayati tehlikeyi beraberinde getiriyor. 2013 Bağımlılık Raporuna göre 2011 yılında her bir vatandaş, bir küvete tekabül eden ortalama 137 litre bira, şarap veya başka alkollü içecek tüketiyor. Bu rakamların, kişi başı ortalamada yaklaşık 10 litre saf alkol tüketildiği anlamına geliyor. Tütün kullanımı sonucu 120 bin insanın hayatını kaybederken, alkol sonucu ölümlerin sayısının 74 bin olduğu kaydedildi. Uzmanlar ise Alkolün neden olduğu sağlık sorunlarının fazlasıyla hafife alındığı görüşünde.

Almanya’nın 34 Avrupa ülkesindeki alkol tüketimi karşılaştırmasında 13'üncü sırada yer almasına rağmen uzmanlar alkol tüketim tehlikelerinin küçümsendiği konusunda uyarıda bulundu. Alkolün neden olduğu sağlık sorunlarının fazlasıyla hafife alındığının altını çizen Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi'nden (DHS) Gabriele Bartsch, Almanya’da tütün kullanımı sonucu 120 bin insanın hayatını kaybettiğini belirtirken, alkol sonucu ölümlerin ise 74 bin olduğunu kaydetti. “Birçok insan alkol sonucu bağımlı olmadan hasta olabileceklerinden haberdar değil.” ifadelerini kullanan Bartsch, “Tütünde sindirim yolu kanseri, gırtlak kanseri, mide kanseri, bağırsak kanseri ve özellikle bayanlarda meme kanseri meydana gelebiliyor.” diye konuştu. Kadınlarda ise özellikle günlük bir bardak bira veya şaraptan sonra risk durumu oluşurken, erkeklerde ise bu risk iki bardakta başlıyor. Gabriele Bartsch, bu küçük miktardan sonra hassas organların zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

SİGARADAN YILDA 100-120 BİN İNSAN ÖLÜYOR

Diğer yandan sigaranın her yıl Almanya'da 100 ila 120 bin insanın ölümüne neden olduğu açıklandı. 12 ila 17 yaş arası kız ve erkek çocuklarının yüzde 12’sinin sigara içtiğine dikkat çeken Bartsch, “Burada sevindirici gelişme ise, gençlerin sigara tüketimindeki azalmasını görmek. Bu, son 30 yılın en düşük oranı.” dedi. Rapora göre Almanya’da toplumun yüzde 26-30'u sigara içiyor.

DHS’e göre bu tür bağımlılara ek olarak 1 milyon 400 bin ilaç bağımlısı insan da ekleniyor. Bartsch, bunlar arasında uyku ilacı ve Benzodiazepinler gibi sakinleştiricilerin geldiğini kaydederek, “Doktorlar bu ilaçları yazıyor ve hastalar bunların kendilerine iyi geleceğini düşünüyor. Ancak insanlar ihtiyacından fazla ilaç kullandıkları için uykusuzluk ve depresyon gibi yan tesirleri oluyor.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER