ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 15:55

Alman polisinden Gezi Parkı yalanlaması


Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanlığı ve Stuttgart Emniyet Müdürlüğü, polislerin Gezi Parkı eylemcilerine destek vermesinin söz konsu olmadığını açıkladı.

Sosyal medyada yayınlanan bir fotoğraf, Stuttgart Başkonsolosluğu önünde kamp kuran göstericilerin arasında iki polis de olduğunu göstermişti. "Almanya polisinin direnişimize desteği" başlığı altında yayılan fotoğrafta polislerin eylemciler arasındaki rahat ve neşeli tavırları dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Baden Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Günter Loos, Alman polisinin dostane yaklaşımının yanlış algılanmış olabileceğini belirtti ve eylemlere destek iddialarını yalanladı. Loos açıklamasında, "Alman polisi demokratik hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmeyi ve eylemlerini gerçekleştirmek isteyen herkese hoşgörülü davranmaktadır. Fakat Alman polisi aynı zamanda siyasi konularda tarafsız bir tutum sergileyerek tüm vatandaşlara hizmet etmektedir." dedi.

Stuttgart Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Stefan Keilbach da 'eylemlere destek' iddialarını yalanladı. Keilbach şöyle dedi: "Alman polisinin yasalar gereği herhangi bir siyasi görüşe veya eyleme destek vermesi söz konusu olamaz. Bahsedilen resimdeki polis memurları olay yerine eyleme destek verme amacıyla değil, eylemcilerle tanışma ve eylemin hukuka uygunluğunu denetlemek için gitmiştir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER