ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:40

Alman polisinden 'çeşitlilik' taahhüdü


Alman şirketleri tarafından çalışanların ve müşterilerin kültürel çeşitliliklerini teşvik etmek ve saygı göstermek için hayata geçirilen Çeşitlilik Antlaşması'nı (Charta der Vielfalt) Federal Polis'in Bavyera Teşkilatı da imzaladı. Federal Polis Münih Teşkilatı şefi Hubert Steiger ve Federal Uyum Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer'in katıldığı imza töreninde Bavyera Uyum Yetkilisi Martin Neumeyer ve polis memurları da hazır bulundu.

Basın toplantısında antlaşma ile alakalı görüşlerini belirten Federal Polis Bavyera şefi Hubert Steiger, medyada polis memurlarının yabancı vatandaşlara muameleleri ile alakalı olumsuz haberlerin olduğuna dikkat çekip, antlaşmaya taraf olarak bu önyargıları kırmak istediklerini ifade etti. Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Münih'te polis memurlarının her gün on binlerce vatandaşla ve havalimanı ile tren istasyonlarında binlerce yabancıyla karşılaştığının altını çizen polis şefi, polislerin farklı kültüre mensup insanlarla irtibata geçmelerinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Memurlarının sosyal ve kültürler arası beceri edinmeleri, vatandaşlara önyargısız yaklaşmaları, farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmalarının önemine vurgu yapan deneyimli şef, polis teşkilatının farklı gruplardan insanlardan oluşmasıyla bu beklentilere daha kolay cevap verebileceklerini söyledi.

Çeşitlilik Antlaşması'na Federal Polis içinde ilk defa kendilerinin imza attığını söyleyen Steiger, göçmen kökenli polis memurlarının çok önemli olduğunu anlattı. ''Onlar yabancı vatandaşlarla polis teşkilatı arasında köprüler kurabilir ve bu şekilde teşkilatımızı zenginleştirirler.'' şeklinde konuşan polis müdürü, antlaşmanın Federal Göç Bakanlığı'nın kamu dairelerinde daha fazla göçmen vatandaş inisiyatifinin bir parçası olduğunu hatırlattı. Polis teşkilatlarında göçmen kökenli polis sayısını artırmayı hedeflediklerini dillendiren yetkili, ayrıca toplumdaki partnerleriyle bir ağ kurmayı amaçladıklarını kaydetti. Polis teşkilatı, göçmenlerle ilgilenen yerel makamlarla, okullarla, derneklerle irtibatlarını artıracak.

GÖÇMEN KÖKENLİ ADAYLARIN DİL VE KÜLTÜR AVANTAJLARI VAR

Federal Göç ve Uyum Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer ise Federal Polisin bu antlaşmayı imzalayarak yeni yıla iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi. Bu uygulamanın daha önce Ulusal Plan kapsamında kamu dairelerinin göçmen kökenli vatandaşlara açılımının bir parçası olduğunu belirten Böhmer, göçmen kökenli adayların dil ve farklı kültür gibi ekstra becerileri olduğunu anlattı. Bu antlaşmaya şimdiye kadar çok sayıda firmanın taraf olduğunu açıklayan Uyum Bakanı, halkın yüzde 20'sinin göçmen kökenli olduğu bir toplumda antlaşmaya atılan imzanın başlangıç olduğunu bildirdi. Daha önceleri göçmen kökenli vatandaşların kamuda memur olmaya çalıştıklarını, şimdi ise arandıkları tespiti yapan Bakan, ''Çeşitlilik bir kazançtır.'' dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER