ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2014 Cuma 00:33

Alman polisi biber gazı kullandı

Alman polisi biber gazı kullandı

Almanya'nın Hamburg kentinde, İtalya'nın Lampedusa Adası üzerinden gelen mültecilerin eyleminde çıkan kargaşada polisin biber gazı kullandığı bildirildi.


Alman basınında çıkan haberlere göre, Sol Parti ve Yeşiller Partisi milletvekilleri, görüşmek üzere mültecileri Hamburg Belediyesi'ne davet etti. Görüşmeye gitmeyen mülteciler, belediye binası önündeki Rathausmarkt Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.
Polis, ''Herkese oturma hakkı'' yazılı bir afiş taşıyan mültecileri ve onları destekleyenleri meydandan ayrılmaları yönünde uyardı.
Eylemcilerin uyarıları dikkate almaması üzerine çıkan arbedede, polis ekipleri biber gazı kullandı.
Hamburg polis sözcüsü, eylemde 3 kişinin polise mukavemet suçundan tutuklandığını, 4 kişinin ise gözaltına alındığını ifade etti.
Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Antje Möller, mültecilerin durumunun iyi olmadığını belirterek, eyalet hükümetinden insani bir çözüm bulunmasını istedi.
Lampedusa üzerinden gelen 80 mülteci, kış programı kapsamında kilise ve çeşitli yerlere yerleştirilmişti. Söz konusu programın bitmesinden sonra ortada kalan bazı mülteciler, değişik konaklama yerlerinde barındırılmıştı. Mülteciler, sığınma taleplerinin kabul edilmesini ve kendilerine oturma hakkı verilmesini istiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER