ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:48

Alman okurlardan Claduia Roth'a tepki


Alman basını Yeşiller'in Eşbaşkanı Claduia Roth'un Gezi Parkı ziyaretine geniş yer verirken, okurların çevre ve çok kültürlülük konularına ağırlık veren politikacıya tepki göstermesi dikkat çekti. Okurlar, Roth'un sel felaketinden etkilenen binlerce Almana yardım etme yerine Türkiye'deki eylemlere destek için İstanbul'a gitmesine bir anlam veremedi.

Yeşiller'in Eşbaşkanı Claudia Roth'un Türkiye'deki eylemlere destek vermek için İstanbul'a gitmesi ve biber gazından etkilendiğini gösteren resimlerin medyada yer alması sonrasında okurların tepkisi beklenenin tam tersi oldu. Birçok okur, Almanya gündeminde başta Yeşiller Partisi'ni ilgilendiren konular varken, Roth'un Türkiye'de ne aradığını sorguladı.

Focus Dergisi ‘Allah aşkına Claudia Roth'un İstanbul'da ne işi var?' başlığı ile bazı okuyucuların görüşlerine yer verdi. Bu soruyu yönelten Rudi Menter isimli okuyucu şunları söyledi: “Acaba Türk politikacılar Almanya'da herhangi bir eyleme destek vermek için gelselerdi Almanlar ne düşünürdü? Mesela Recep Tayyip Erdoğan Hamburg'da inşa edilen Elbphiharmonie karşıtlarına veya Abdullah Gül Stuttgart 21 eylemcilerine destek verseydi?” Menter, böyle bir durumda Almanya'daki tepkinin çok yüksek olacağını ifade ederken, Jenny Repanic isimli okuyucu “Eğer yabancı bir ülkenin politikacısı başka bir ülkenin içişlerine karışıp eylemlere destek veriyorsa, demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmeye çalışıyorsa ve devlet otoritesine karşı geliyorsa gözaltına alınmalıdır.” ifadelerini kullanıyor. “Hangi siyasi aciliyetten dolayı Roth başka bir ulusta yaşanan mücadeleye destek veriyor” diye soran Hartmurt Kasper de, siyasiyi anlamakta güçlük çektiğini dile getiriyor.

ROTH KUM TORBASI DOLDURMALIYDI

İstanbul'da eylemcilere karşı tedbir alındığı bir zamanda Roth'un orada olma hakkı olmadığı görüşünü savunan Gerd Stanhoehner ise “Roth daha ziyade Almanya'da yaşanan sel felaketine karşı kendi insanlarına yardım etmeliydi. Roth, binlerce sel mağduruna yardım etme ve elini uzatma yerine başka işlerle uğraşıyor. Bu kendi halkına bakış açısını da gösteriyor.” yorumunda bulundu.

Stanhoehner ile aynı düşünceleri paylaşan Maria Anders de düşüncelerini şöyle ifade etti: “Roth, Almanya'daki sel mağdurlarına yardım için, sel felaketine tedbir için kum torbaları doldurmalıydı. Bunun yerine başkalarının işine karışıyor ki bu Roth'u ilgilendirmeyen bir mesele. Türkiye'de protesto yapanlara saygım var. Ama oraya gidip bunu bir fotoğraf karesiyle senaryoya dökmeye çalışan siyasilere saygım yok.”

CEM ÖZDEMİR: MUHALEFET BOŞLUĞUNU TAKSİM'E ÇIKANLAR DOLDURUYOR

Başbakan Erdoğan'ın başta eylemleri hafife aldığını söyleyen Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ise ZDF'e yaptığı açıklamada, “Protesto eylemine aileler, çocuklar ve milletvekilleri de katılıyor. Eyleme destek verenlerin hepsi şüpheli değil.” dedi. Ülkede kutuplaşmanın olduğunu belirten Özdemir, Erdoğan'ın demokratik seçimle iktidara geldiğini ve haklarının olduğunu söyledi. Diğer taraftan eylemcilerinde haklarının olduğuna değinen Özdemir, başbakanın her istediğini yapamayacağını kaydetti. Türkiye'nin sorununun hükümet üzerinde demokratik kontrol mekanizmasının olmamasından kaynaklandığını vurgulayan politikacı, “Maalesef Türkiye'de güçlü bir muhalefet yok. Medyada Erdoğan'dan çekiniyor çünkü birçok medya kuruluşu inşaat gibi ayrıca ihale gerektiren sektörlerde faaliyet gösteriyor. Yargı da zayıf. Muhalefeti Taksim'e çıkanlar yapıyor.” dedi.

Gösterilerin ve yaşananların Erdoğan'ı zayıflattığı yorumunu yapan Özdemir, Erdoğan'ın eskisi gibi reform gerçekleştiren bir lider olarak dünyayı gezemeyeceğini iddia etti. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER