ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:16

Alman milletvekilinin konuşması böyle engellendi


Alman kamuoyunu bir süredir meşgul eden gizli dinlenme skandalına karşı Hamburg’da hafta sonu 2 binden fazla kişi tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. “Demonstrare” adlı inisiyatif tarafından organize edilen yürüyüşte gizli dinlenmelere son verilmesi talep edildi.

Protesto yürüyüşüne federal hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti Hamburg Federal Milletvekili Burkhardt Müller-Sönksen de destek verdi. Ancak Müller-Sönksen' konuşma yaptığı sırada önce yabancı madde fırlatıldı. Alman milletvekili daha sonra ise konuşma yaptığı kamyonetin kasasından aşağıya düşürüldü.

Müller Sönksen’in sırtından hafif yaralandığı belirtildi. Sönksen’in saldırıya maruz kalmasının şahsi konuşmasından ziyade partisinin meclisteki gizli dinlenmeye karşı takındığı tavırdan dolayı olduğu tahmin ediliyor.

"DİNLEME OLAYINI FAZLA ABARTMAYIN"

Bu arada Alman içişleri eski bakanlarından Otto Schily, Amerikan istihbaratı NSA’nın Almanya'da internet ortamında vatandaşların bilgilerini toplamasına yönelik tepki ve eleştirileri ‘boş laf’ olarak değerlendirdi. Özel bilgilerin gizliliğinin önemli olduğunu söyleyen Schily, ancak konunun abartılmaması gerektiğini savundu.

Gerhard Schröder döneminde 1998 ile 2005 yılları arasında Federal İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Otto Schily, Amerikan istihbaratı NSA’nın Almanya'da internet ortamında vatandaşların bilgilerini toplamasına yönelik tepki ve eleştirileri ‘boş laf’ olarak değerlendirdi. Özel bilgilerin gizliliğinin önemli olduğunu söyleyen eski bakan Schily, ancak konunun abartılmaması gerektiğini savundu.

Eski bakan ayrıca partisi anamuhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) bu konuyu seçim kampanyası olarak kullanmamayı da tavsiye ederek, “Bu konuda büyük partilerin kazanacağı bir puan yok. SPD seçmeni iç güvenliğe çok önem vermiştir. Bu yabana atılmamalı. Ayrıca şunu da unutmamalı ki, Almanya’daki insanların güvenliğini tehdit eden NSA değil terördür, kriminal olaylardır.” dedi.

Der Spiegel dergisine konuşan Otto Schily, bu konuda çok baş laf üretildiğini de savundu. Hafta sonunda Almanya’nın 30 şehrinde ‘Stop Watching Us’ (Bizi Gözetlemeyi Durdurun) sloganı ile protesto yürüyüşleri yapılmıştı. Avukat olarak 'Kızıl Ordu Fraksiyonu' adlı sol terör örgütü üyelerin savunan, Yeşiller’de siyaset yapan, sonra da SPD’ye geçen Otto Schily, içişleri bakanlığı döneminde sertliği ile de dikkat çekmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER