ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:18

Alman Meclisi ‘Euro Hawk’ için komisyon kuracak


 Alman Federal Meclisi'nde, insansız hava aracı (İHA) projesi ‘Euro Hawk’ da hata, ihmal ve milyonlarca Euro zarara uğratan bütün sebepleri araştıracak özel komisyon, bu ayın sonunda kurulacak.

Yeşiller'in talep ettiği komisyona olumlu yaklaşan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Meclis Grubu Genel Sekreteri Thomas Oppermann, komisyon kurma talebinin bu yasama döneminin son oturum haftasında gerçekleşeceğini açıkladı.

SPD ve Yeşiller’in komisyon kurma önergesinde Haziran 2011’de Euro Hawk projesi çerçevesinde ortaya çıkan sorunları Federal Hükümet nasıl ele aldığı ve projenin neden durdurulduğunun araştırılacağı vurgulandı.

Hükümetin attığı adımların hukuk, bütçe, askeri ve siyasi bakımdan taraflar arasında yapılan anlaşmalarla ilgili olarak araştırılması öngörülüyor.

Ayrıca Federal Hükümet, olayı araştırma ve bilgi paylaşımı uygulamasının gözden geçirilmesinde de görevli olacak. Hükümetteki partiler kurulacak komisyonun Euro Hawk projesinin başlatıldığı 2001 yılından bu yana araştırma yapmasını istiyor.

Birlik Partileri (CDU/CSU) ise projede ne tür rol oynadığını ortaya çıkarmak için 2007-2009 yılları arasında Federal Maliye Bakanı olan SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück’ün komisyonda sorgulanmasını talep ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER