ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:55

Alman istihbaratı NSU ile ilgili bilgileri dikkate almamış


Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü'nün (NSU) varlığı ile ilgili daha önceden bilgilerin mevcut olduğu, ancak bunların Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (istihbarat) tarafından dikkate alınmadığı iddia edildi.

Der Spiegel dergisinin bir haberine göre Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı için çalışan bir muhbir 1998 yılında teşkilata NSU çetesi ile ilgili bilgi verdi, ancak bu dikkate alınmadı. Bu olaydan iki sene sonra NSU çetesinin cinayetleri başlamıştı.

Dönemin aşırı sağcı aktivistlerinden ve Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı muhbiri olan Michael von Dolsperg, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada kendisinin takma isminin Tarif olduğunu ve aşırı sağcı Andre K. tarafından NSU çetesinin üç üyesini saklayıp saklayamayacağının sorulduğunu söyledi. Bunun üzerine Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na bu soruyu ilettiğini ve olumsuz cevap aldığını söyledi. Von Doplsperg muhtemelen kendisinin muhbir olarak ortaya çıkmasının önüne geçmek için olumsuz cevap geldiğini tahmin ettiğini savundu.

Ancak gerek Andre K., gerekse Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı 1998 yılında NSU çetesi ile ilgili böyle bir bilginin olmadığını savunuyor. Andre K. kendisinin böyle bir bilgiyi Michael von Dolsperg ile paylaşmadığını söylerken, Anayasayı Koruma Teşkilatı ise kendilerine böyle bir bilginin gelmediğini söylüyor. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, Michael von Dolsperg isimli muhbirden özellikle rica edildiği halde NSU çetesi ile ilgili bilgi vermediği kaydedildi.

Michael von Doplsperg ile ilgili bilgilerin de 2011 yılında Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nda imha edilen bilgiler arasında olduğu belirtiliyor. 2000 ile 2006 yılları arasında yabancı düşmanlığı saikiyle rastgele seçtikleri insanları öldüren ve cinayetlerini finanse etmek için banka soygunları gerçekleştiren NSU çetesinin iki üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Bohnhardt intihar ederken çetenin hayatta kalan üçüncü üyesi Beate Zschäpe ise Münih Eyalet Mahkemesi'nde yargılanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER